Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí G7. Uvedl to v reakci na návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který současné složení skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa označil za "velice zastaralé". Skepticky nahlíží na možnost změny složení G7 také Francie, informovala dnes agentura Reuters.

"Mám pochybnosti o tom, zda dává smysl vytvářet další formát," řekl novinářům šéf německé diplomacie s tím, že si není jist ani správným načasováním takového kroku.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert připomněl, že se změnou formátu G7 musí jednomyslně souhlasit všechny členské země v této skupině.

Trump, který skupině G7 letos předsedá, řekl, že současný formát je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii. V dnešním rozhovoru na stanici Fox News pak dodal, že k přizvání Ruska velí "selský rozum".

Šéf Bílého domu také dříve prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Rusko bylo součástí původní skupiny G8, v roce 2014 po okupaci a anexi ukrajinského Krymu ji ale muselo opustit.

"Obzvláště u Ruska je tu rozhodnutí z roku 2014, podle nějž se zasedání budou namísto tehdejšího formátu G8 odehrávat pouze ve formátu G7," připomněl mluvčí spolkové vlády. "A důvod tohoto rozhodnutí přetrvává, neboť mělo svou příčinu v protiprávní anexi Krymu, a ta trvá i nadále."

Měnit složení skupiny G7, která by zahrnovala opětovné přizvání Ruska, patrně nehodlá ani Francie. "Rusko bylo z G7 vyloučeno z přesného důvodu. Nemyslíme si, že by se dnes situace změnila. Musíme ale najít způsob, jak s Ruskem vést dialog," citoval Reuters pracovníka úřadu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas G7 Donald Trump Německo USA (Spojené státy americké) Francie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump ve vězení. Co by se stalo, kdyby ho soud odsoudil?

Americká tajná služba má za úkol chránit prezidenta, ať už se nachází v Oválné pracovně nebo na bojišti v zahraničí. Ale co chránit exprezidenta ve vězení? To je situace, která dosud nemá obdoby, uvádí americký deník New York Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy