Německo ode dneška nevyžaduje pro vstup do země doklad o očkování

Německo ode dneška nevyžaduje pro vstup do země doklad o očkování proti nemoci covid-19, o negativním testu, případně o prodělané infekci. Dosud platila výjimka cestování bez takovýchto dokladů jen pro krátké návštěvy. Nový režim se týká všech zemí včetně České republiky s výjimkou zahraničních oblastí s variantami koronaviru.

Německo, ilustrační foto

Žádné takové ale Německo nyní neeviduje. Rozvolnění mělo původně vstoupit v platnost až od středy, kvůli návaznosti na předchozí nařízení Německo zavedení nových podmínek o den uspíšilo.

Německo sice na počátku března s ohledem na všeobecně převažující koronavirovou variantu omikron vyřadilo všechny státy ze svého seznamu vysoce rizikových oblastí,v příjezdových podmínkách ale ponechalo pravidlo 3G. To vyžaduje o očkování (Geimpfte), doklad o prodělání infekce (Genesene), nebo negativní test (Getestete). Doklad nepotřebovaly jen děti do 12 let. Vyžadován nebyl ani na krátkodobé cesty, které nepřesáhly 24 hodin. Dneškem ale všechna vstupní opatření skončila.

Pro cestující ze zahraničí, tedy i pro Čechy, nadále platí, že pro příjezd do Německa nemusí vyplňovat digitální vstupní formulář.

Nové nařízení o karanténních podmínkách vstupu, které platí do 31. srpna, s karanténou počítá jen po příjezdu z oblastí s nebezpečnými variantami koronaviru. Takto ale Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií, žádnou zemi neoznačuje. To se ale v budoucnu může změnit. V této kategorii se v minulosti ocitla i Česká republika.

Další novinkou, na které se německá vláda dohodla, je přijímání všech dokladů o očkování proti covidu, které uznává Světová zdravotnická organizace. To v budoucnu po očekávaném zhoršení epidemické situace usnadní cestování lidem, kteří mají vakcíny od čínských či indických výrobců.

V Německu na konci března skončila prakticky všechna zásadní plošná karanténní omezení, v platnosti nadále zůstávají povinné roušky ve zdravotnických zařízeních a v hromadné dopravě.

Itálie od středy ruší povinnost mít covid pas při příjezdu ze zahraničí

Při cestách do Itálie nebude od středy nutné prokazovat se evropským covidovým certifikátem. Ministerstvo zdravotnictví totiž už neprodloužilo nařízení platné do konce května, uvedla dnes agentura ANSA. Lidé ze států Evropské unie tak mohou na Apeninský poloostrov cestovat jako v období před pandemií covidu-19, do poloviny června ale cestující na dálkových spojích musí nosit respirátory.

Řím na konci dubna zrušil povinnost pro cestující ze zahraničí vyplnit formulář, ve kterém informovali zdravotnické úřady o místě svého pobytu v zemi.

Itálie zrušila povinnost prokazovat se covidovým certifikátem v drtivé většině míst, na kterých v uplynulých měsících tato povinnost platila. Jednalo se například o restaurace, některé obchody a kanceláře či prostředky hromadné dopravy. Certifikát je nyní nutné předkládat jen v některých zdravotnických zařízeních.

Do poloviny června zůstává v platnosti povinnost nosit respirátor FFP2 na palubě dálkových spojů. Podle předchozího vyjádření úřadu pro civilní letectví ENAC se to týká i příletů do Itálie a odletů z ní. Italský tisk ale očekává, že ani tuto povinnost vláda neprodlouží.

Italská vláda chce oživit cestovní ruch, který kvůli covidu-19 zažil v posledních dvou letech propad. V zemi chyběli především zahraniční návštěvníci. Podle italské centrální banky činila jejich útrata v roce 2021 zhruba 21 miliard eur (518 miliard korun), v roce 2019 to bylo přes 44 miliard eur (zhruba 1,1 bilionu korun). Nad cestovním ruchem se ale vznáší v posledních měsících opět nejistota kvůli válce na Ukrajině.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Šéfka EK: České předsednictví Evropské unie přichází v době pokračující…

06.07.2022 11:23 České předsednictví Evropské unie přichází v době pokračující ruské agrese na Ukrajině v pravou…

V italských Alpách zemřel další horolezec, možná Čech

06.07.2022 11:09 Aktualizováno V italských Alpách dnes brzy ráno zemřel další horolezec, který při výstupu na horu Ortles (německy…

Lotyšsko obnoví povinnou vojenskou službu

06.07.2022 03:49 Lotyšsko se chystá v příštím roce obnovit povinnou vojenskou službu. Podle agentury AFP to v úterý…

Při sesuvu ledovce zemřeli dva Češi, potvrdilo ministerstvo. Pokračuje…

05.07.2022 20:55 Aktualizováno Při nedělním sesuvu ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech zemřeli dva muži z Česka. ČTK…

Francie dnes patrně oznámí 200 tisíc nákaz koronavirem, Itálie hlásí 100…

05.07.2022 19:03 Počet nově nakažených koronavirem ve Francii dnes večer překročí hranici 200.000 případů, uvedl…

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem i obsahu na…

05.07.2022 13:20 Evropský parlament dnes schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe…

České a polské stíhačky budou střežit slovenské nebe přednostně ze svých…

05.07.2022 07:58 České a polské stíhačky budou při dočasné ochraně vzdušného prostoru Slovenska, kterou by měly…

Mezi oběťmi sesuvu ledovce v italských Alpách je jeden Čech, tři další se…

04.07.2022 20:02 Aktualizováno Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Europoslanci jsou v podpoře jádra a plynu rozděleni, čeká se těsné…

04.07.2022 18:43 Velmi napínavou podívanou slibuje tento týden hlasování Evropského parlamentu (EP) o zařazení jádra…

Útok v Kodani: Tři mrtví, čtyři lidé bojují o život. O terorismus zřejmě…

04.07.2022 16:03 Aktualizováno Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil,…

Související:

Právě se děje

reklama