Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci. Dohodla se na tom dnes vláda kancléřky Angely Merkelové, informovala agentura DPA. Návrh zákona musí ještě schválit parlament, ve kterém má ovšem vládní koalice pohodlnou většinu.

Bundeswehr, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na základě chystaného zákona se zruší rozsudky vojenských soudů, které se týkaly homosexuálních styků se souhlasem zúčastněných. Za každý zrušený verdikt by měli odsouzení dostat odškodné 3000 eur (78.400 Kč). Tuto částku dostanou také vojáci, kteří byli kvůli své sexuální orientaci z německé armády propuštěni, nebyli kvůli ní povýšeni nebo jim kvůli ní nebyly svěřovány zodpovědné úkoly.

V případě schválení se bude zákon týkat jak příslušníků bundeswehru, tedy armády Spolkové republiky Německo, tak vojáků Národní lidové armády bývalé Německé demokratické republiky, která zanikla v roce 1990.

Podle odhadu německé ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové se bude odškodnění týkat asi tisíce osob. Částku, která se bude vyplácet, označila za "symbolickou", neboť nedokáže vynahradit příkoří ani zmařené kariéry. Podle předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) by měl chystaný zákon přispět především k "obnově důstojnosti lidí, kteří nechtěli nic jiného, než sloužit Německu".

Nedávná studie ministerstva obrany shledala, že v německém bundeswehru docházelo k systematické diskriminaci homosexuálů, a to od roku 1955 až do roku 2000. Teprve tehdy bylo oficiálně zrušeno nařízení, které kariérní diskriminaci homosexuálů umožňovalo.

Spolková republika Německo převzala po svém vzniku na konci 40. let do svého právního řád paragraf 175 trestající homosexualitu, jehož původní podobu z 19. století v roce 1935 zpřísnili nacisté. Až do roku 1969, kdy byl paragraf zmírněn, dostalo na jeho základě zčásti dlouholeté tresty odnětí svobody asi 50.000 mužů. Po roce 1969 na jeho základě justice odsoudila dalších asi 3500 lidí.

Trestné zůstaly homosexuální styky mezi muži mladšími 18 let až do roku 1994. V Německé demokratické republice (NDR) paragraf zrušili již v roce 1988. V letech 1990 až 1994 platila v západní a východní části sjednoceného Německa jiná pravidla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 17:27 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Tři unijní státy naléhají na schválení další vakcíny

18.01.2021 14:49 Rakousko, Řecko a Dánsko budou společně tlačit na urychlené schválení vakcíny proti covidu-19 od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama