Německo opět o půl roku prodlouží kontroly na rakouské hranici

Německo o dalšího půl roku prodlouží kontroly na hranicích s Rakouskem, které zavedlo před pěti lety. Podle ministerstva vnitra jsou důvody prodloužení kontrol "migrační a bezpečnostní", informovala dnes agentura DPA. Také Rakousko hodlá dál kontrolovat část své jižní a východní hranice.

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto
doporučujeme

Uvnitř schengenského prostoru, jehož členem je kromě Německa, Rakouska a Česka dalších 23 států, se za běžných okolností kontroly na hranicích neprovádějí. V roce 2015 se ale několik členských zemí rozhodlo aspoň část své hranice střežit. Učinily tak kvůli velkému počtu uprchlíků a dalších migrantů, kteří tehdy putovali z Řecka přes balkánskou trasu do střední a západní Evropy.

Německo kontroluje hranici s Rakouskem od 11. listopadu 2015. Podle ministerstva vnitra nemá rozhodnutí prodloužit kontroly o dalšího půl roku nic společného s pandemií covidu-19. Důvody, proč ministr Horst Seehofer rozhodnutí přijal, jsou "migrační a bezpečnostní".

Podle agentury DPA přicházelo v první polovině letošního roku kvůli pandemii do Německa méně migrantů, od června ale jejich počty opět rostou.

Už ve středu oznámilo také rakouské ministerstvo vnitra, že prodlouží kontroly na hranici se Slovinskem a Maďarskem. Opatření bude platit přinejmenším do května 2021. Rakousko stejně jako Německo kontroluje část své hranice od podzimu 2015. Podle místního ministra vnitra Karla Nehammera je důvodem "přetrvávající migrační tlak, snaha o zachování vnitřní bezpečnosti a napjatá situace kolem koronavirové pandemie".

Kromě Německa a Rakouska část své hranice už několik let kontrolují i Dánsko, Švédsko, Norsko a Francie. Evropská komise dotčené země už několikrát vyzvala, aby kontroly dál neprodlužovaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama