Německo oznámilo datum parlamentních voleb, najít vhodný termín nebylo snadné

Německá vláda dnes odsouhlasila návrh ministra vnitra Horsta Seehofera uspořádat parlamentní volby 26. září 2021. Termín voleb musí potvrdit ještě prezident Frank-Walter Steinmeier, který je oficiálně vyhlašuje. Prezident tak ale činí na doporučení vlády.

Horst Seehofer
doporučujeme

Seehofer datum navrhnul po debatě se spolkovými zeměmi. Cílem bylo najít termín, který by nekolidoval s letními či podzimními prázdninami. Školní volno v Německu nezačíná a nekončí jednotně, ale je rozděleno postupně mezi jednotlivé spolkové země.

V nadcházejících volbách se po 16 letech v úřadu nebude o kancléřský post ucházet Angela Merkelová. Kdo místo ní povede konzervativní unii CDU/CSU do voleb, jasné zatím není. Zájem o post předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a tím i možnost ucházet se o kancléřskou kandidaturu, mají ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen a bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz.

Spekuluje se, že by kandidátem unie CDU/CSU mohl být bavorský premiér Markus Söder, který vede Křesťanskosociální unii (CSU), bavorskou sestru CDU. Söder ale takovou možnost zatím odmítá a tvrdí, že jeho místo je v Bavorsku. Podle analytiků ale jen vyčkává na výsledek volby předsedy CDU.

V případě sociální demokracie SPD je jméno kancléřského kandidáta známo již od léta, strana si vybrala nynějšího vicekancléře a ministra financí Olafa Scholze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie může přinést éru politické a hospodářské nestability, varuje…

23.01.2021 00:01 NÁZOR - Spolu s tím, jak eurozóna zažívá druhý nárůst koronavirových případů, lze se značnou mírou…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama