Německo po několika měsících zřejmě opět otevře školy

Dvouměsíční čekání na opětovné otevření škol v Německu se chýlí ke konci, ale zatím není jisté, zda se tak stane již k 15. únoru. Mezi odborníky i politiky sílí názor, že je nutné obnovit prezenční vyučování co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu narůstání škod v podobě nedostatečného vzdělávání dětí. Následky si podle expertů ponesou nejen děti, ale pocítí je i hospodářství.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Úřady podle magazínu Der Spiegel stále nechtějí slyšet, jaké dlouhodobé dopady na společnost uzavřené školy budou mít, protože učivo se dohnat jen tak nepodaří. Příkladem je situace z poloviny 60. let dvacátého století, kdy Německo sjednotilo začátek školního roku, což v mnohých spolkových zemí vedlo k přechodnému zkrácení školního roku. Kratší školní rok se podle ekonomů odrazil v pozdějších příjmech tehdejších dětí, které jsou oproti ostatním celkově až o pět procent nižší.

Uzávěra má již nyní dopady na žáky, kteří měli s učením problémy ještě před pandemií. Současná krize je navíc podhoubím pro růst nerovnosti, kterému se politici snažili v uplynulých desetiletích zabránit. Protože Německo svůj blahobyt staví na vzdělání, je nutné připravit se na bilionové škody. Propočet německého hospodářského výzkumného institutu Ifo ztrátu dosavadního uzavření škol v dlouhodobém horizontu odhaduje na 3,3 bilionu eur (85 bilionů korun).

Otevření škol bude jedním z hlavních témat středečního jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí o tom, jak dále s karanténou postupovat. I když se epidemická situace za poslední týdny výrazně zlepšila, Merkelová neskrývá obavy z nakažlivějších mutací koronaviru, které by mohly dosavadní úspěšnou cestu ohrozit. Kancléřka nicméně přislíbila, že pokud Německo začne zmírňovat karanténní opatření, budou školy a školky první na řadě. Prozatím do 14. února zůstávají uzavřené, družiny a školky pak fungují jen v nouzovém režimu pro děti pracovníků, jejichž profese jsou nezbytné pro chod země.

Tomu, že se otevření obnovení prezenční výuky blíží, nasvědčuje dnešní tisková konference ministryně školství Anji Karliczekové. Ta sice zdůraznila, že nemůže výsledek jednání Merkelové se zemskými premiéry předjímat, i tak je ale podle ní nutné být připraven. Na tiskové konferenci představila opatření, která mají minimalizovat riziko šíření infekce. Doporučení vznikla ve spolupráci s několika desítkami odborných sdružení a institucí.

V souboru není žádné nové doporučení, které by dosud školy nevyužívaly, jsou ale podrobněji rozpracovány. Karliczeková uvedla, že pravidla bude nutné dodržovat důsledněji než dosud.

Základem konceptu je omezení kontaktů mezi třídami a ročníky. Pokud se infekční situace zhorší, podmínky kontaktů se ještě více zpřísní. Toho je možné dosáhnout rozdělením tříd na menší skupiny, nebo alespoň na poloviny, a rozložením vyučování na směny. Se zachováním prezenční výuky v menších skupinách se při těch nejdramatičtějších scénářích počítá pro žáky prvního stupně, starší děti by ale opět přešly na distanční vzdělávání.

Při vysokém infekčním riziku by žáci s učiteli museli při výuce nosit alespoň chirurgické roušky, což je v Německu povinné v prostředcích hromadné dopravy nebo v obchodech. Odborníci, kteří doporučení sestavovali, rovněž radí posunout začátek vyučování tak, aby se co nejvíce předešlo nárazovému zaplnění prostředků hromadné dopravy.

Mnohé školy se z obav většího rizika nákazy již dříve zřekly zpěvu v hodinách hudební výchovy. Odborníci však uvádějí, že zpěv venku se vzájemným dvoumetrovým odstupem je bezpečný.

Za velmi důležité považují experti pravidelné větrání ve třídách, které se ale již od nového školního roku stalo v Německu normou. Doporučení udává větrat plně otevřenými okny každých dvacet minut, a to nejméně tři minuty. V teplejších měsících je pak vhodné snížit interval z dvaceti na deset minut.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí

09.03.2021 07:40 Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama