Německo po útoku ve Vídni přikročilo k raziím, policie prohledala byty islamistů

Policie dnes ráno provedla na několika místech v Německu razie u čtyř osob, které eviduje jako islámské radikály a u kterých zjistila vazby na teroristu z Vídně. Zadržen ale nikdo nebyl, nikdo není ani považován za podezřelého, uvedl Spolkový kriminální úřad (BKA).

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Akce se uskutečnila jen den poté, co šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang varoval před teroristickou hrozbou v Německu. BfV funguje jako německá civilní rozvědka.

Spolkový kriminální úřad prohledal byty a obchody čtyř mužů z Osnabrücku, Kasselu a z okresu Pinneberg u Hamburku, se kterými by útočník z Vídně v kontaktu. O vazbách dostaly německé úřady informace od rakouských vyšetřovatelů. Za atentátníka z Vídně, který útočil sám, je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku, ale kořeny má v albánské menšině v Severní Makedonii. V centru rakouské metropole zabil čtyři lidi a dalších 20 zranil.

Němečtí vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se radikálové v Německu na útoku ve Vídni či na přípravě podobných akcí podíleli či zda o útoku předem věděli. Prozatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen. Server listu Der Spiegel s odvoláním na své zdroje napsal, že dva radikálové z Osnabrücku v červenci Fejzulaie navštívili a několik dní strávili v jeho vídeňském bytě. O této schůzce rakouské bezpečnostní úřady věděly.

Další z radikálů, kterému je 22 let, pak ve Vídni nějakou dobu žil, ale nedávno se vrátil do Německa. Tento muž se podle Der Spiegelu snažil připojit k teroristickému hnutí Islámský stát (IS), na cestě do Sýrie byl ale zadržen v Bulharsku. Soud v Hamburku mu následně uložil podmínečný trest.

Čtvrtý z mužů pak s Fejzulaiem udržoval kontakt přes internet, uvedla prokuratura.

Média uvádějí, že nejméně o dva muže z této čtveřice se už delší dobu německé bezpečnostní úřady zajímaly. Zda to ale bylo kvůli kontaktům s Fejzulaiem, není jasné.

Fejzulai, kterého rakouská policie při útoku zastřelila, byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení, když se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k IS. Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se zúčastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama