Německo po útoku ve Vídni přikročilo k raziím, policie prohledala byty islamistů

Policie dnes ráno provedla na několika místech v Německu razie u čtyř osob, které eviduje jako islámské radikály a u kterých zjistila vazby na teroristu z Vídně. Zadržen ale nikdo nebyl, nikdo není ani považován za podezřelého, uvedl Spolkový kriminální úřad (BKA).

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Akce se uskutečnila jen den poté, co šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang varoval před teroristickou hrozbou v Německu. BfV funguje jako německá civilní rozvědka.

Spolkový kriminální úřad prohledal byty a obchody čtyř mužů z Osnabrücku, Kasselu a z okresu Pinneberg u Hamburku, se kterými by útočník z Vídně v kontaktu. O vazbách dostaly německé úřady informace od rakouských vyšetřovatelů. Za atentátníka z Vídně, který útočil sám, je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku, ale kořeny má v albánské menšině v Severní Makedonii. V centru rakouské metropole zabil čtyři lidi a dalších 20 zranil.

Němečtí vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se radikálové v Německu na útoku ve Vídni či na přípravě podobných akcí podíleli či zda o útoku předem věděli. Prozatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen. Server listu Der Spiegel s odvoláním na své zdroje napsal, že dva radikálové z Osnabrücku v červenci Fejzulaie navštívili a několik dní strávili v jeho vídeňském bytě. O této schůzce rakouské bezpečnostní úřady věděly.

Další z radikálů, kterému je 22 let, pak ve Vídni nějakou dobu žil, ale nedávno se vrátil do Německa. Tento muž se podle Der Spiegelu snažil připojit k teroristickému hnutí Islámský stát (IS), na cestě do Sýrie byl ale zadržen v Bulharsku. Soud v Hamburku mu následně uložil podmínečný trest.

Čtvrtý z mužů pak s Fejzulaiem udržoval kontakt přes internet, uvedla prokuratura.

Média uvádějí, že nejméně o dva muže z této čtveřice se už delší dobu německé bezpečnostní úřady zajímaly. Zda to ale bylo kvůli kontaktům s Fejzulaiem, není jasné.

Fejzulai, kterého rakouská policie při útoku zastřelila, byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení, když se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k IS. Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se zúčastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko hlásí 193 úmrtí kvůli covidu, rekord třetí den v řadě

05.12.2020 18:39 V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura…

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama