Německo, Polsko a Švédsko oplácí Rusku vyhoštění diplomatů

Německo, Polsko a Švédsko vyhostí ruské diplomaty. Každé z ministerstev zahraničí těchto tří unijních zemí dnes ohlásilo vyhoštění jednoho ruského diplomata v reakci na vyhoštění trojice diplomatů z těchto států z Ruska minulý týden. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax označilo krok Německa, Polska a Švédka za neopodstatněný.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury Reuters je vyhoštění ruských diplomatů koordinovaným odvetným krokem trojice evropských zemí.

V pozadí roztržky mezi Moskvou a unijními zeměmi je vyostření vztahů kvůli uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Rusko přistoupilo k vyhoštění diplomatů minulý pátek po celoruských demonstracích za propuštění Navalného. Těchto nepovolených protestů se podle Moskvy 23. ledna zúčastnili i dotyční diplomaté z Německa, Polska a Švédska. Takové akce jsou neslučitelné s diplomatickým statusem, tvrdí Moskva.

Německé ministerstvo zahraničí označilo za nežádoucí osobu jednoho pracovníka ruského velvyslanectví v Berlíně. "Ministerstvo zahraničí dnes podle článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z 18. dubna 1961 prohlásilo jednoho pracovníka ruského velvyslanectví v Berlíně za personu non grata. Tímto krokem spolková vláda reaguje na rozhodnutí Ruské federace z pátku 5.2. 2021," píše německé ministerstvo ve sdělení, které zveřejnilo na svém webu.

Podle Berlína nebylo rozhodnutí Moskvy vyhostit diplomaty unijních zemí "žádným způsobem opodstatněné".

Polské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se rozhodlo v reakci na vypovězení svého diplomata z Moskvy vyhostit ruského diplomata z generálního konzulátu v Poznani.

Švédsko pak Moskvu informovalo, že požádá k opuštění země člena personálu na ruské ambasádě ve Stockholmu. "Je to jasná odpověď na nepřijatelné rozhodnutí vyhostit švédského diplomata, který pouze plnil své povinnosti," napsala na twitteru ministryně zahraničí Ann Lindeová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama