Německo popírá, že by z česko-ruské roztržky nevyvodilo žádné důsledky

Německo nesouhlasí s názorem, že nevyvodilo žádné důsledky z aktuální tvrdé diplomatické roztržky mezi Prahou a Moskvou. Podle mluvčí německého ministerstva zahraniční Marie Adebahrové je důsledkem skutečnost, že Berlín se ve sporu kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích postavil za Prahu.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Česko tvrdí, že za incidentem z roku 2014 stojí ruské tajné služby, což Moskva popírá. Země si kvůli tomu ve velmi chladné atmosféře vzájemně vyhostily desítky diplomatů. Několik ruských diplomatů pak jako výraz solidarity s Prahou poslaly domů také Slovensko či třeba trojice pobaltských států. Německo, ale ani další západoevropské země zatím na českou výzvu k podobnému kroku nereagovaly.

Adebahrová dnes zopakovala, že Německo opakovaně vyjádřilo Česku solidaritu a že německé velvyslanectví v Moskvě jedná s tamním českým zastoupením o politicko-diplomatické podpoře. "To je to, co Německo nyní činí," řekla v odpovědi na dotaz novinářů o politických důsledcích pro Rusko. Část dotazu, která se týkala možného vyhoštění ruských diplomatů z Německa, ponechala mluvčí bez komentáře.

Doplňující novinářský dotaz, který stávající postup Německa označil sice za solidární s Českem, ale bez důsledků pro Rusko, Adebahrová odmítla. "To je věc pohledu. Projevujeme solidaritu, vyjadřujeme se zcela jasně politicky a jako důsledek také zcela prakticky pomáháme českému velvyslanectví v Moskvě," dodala.

O možnosti solidárního vyhoštění ruských diplomatů z Německa nechce Berlín zatím hovořit. Na opakované dotazy ČTK vládní mluvčí v posledních dnech uvedli, že Německo jedná s Českem a také s partnery v EU a NATO, proto není možné rozhodnutí předjímat. Berlín také zdůraznil, že má zájem na objasnění incidentu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama