Německo pozastavilo platnost extradiční smlouvy s Hongkongem

Německo pozastavilo platnost extradiční smlouvy s Hongkongem, oznámil dnes podle tiskové agentury DPA německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle něj jde mimo jiné o reakci na roční odklad voleb v Hongkongu, což Berlín považuje za další porušení občanských práv.

Ilustrační foto
doporučujeme

Platnost extradičních dohod s Hongkongem tento měsíc pozastavila i Británie, Kanada či Austrálie, které to učinily v reakci na nový čínský bezpečnostní zákon týkající se obyvatel Hongkongu.

"Rozhodnutí hongkongské vlády vyřadit z parlamentních voleb 12 opozičních kandidátů a odložení voleb je dalším porušením práv hongkongských občanů," uvedl Maas.

Hongkongské úřady vyřadily 12 kandidátů z voleb ve čtvrtek mimo jiné kvůli jejich "protestům proti novému bezpečnostnímu zákonu". Dnes tamní vláda oznámila roční odklad parlamentních voleb v Hongkongu plánovaných na 6. září. Jako důvod uvedla pokračující šíření koronaviru na tomto autonomním čínském území. Podle Reuters je rozhodnutí hongkongské správkyně Carrie Lamové ranou pro prodemokratickou opozici, která si po vyhraných listopadových místních volbách dělala naděje na historický úspěch při nadcházejícím hlasování.

Nový bezpečnostní zákon, který začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě tohoto zákona mohou být souzeni v pevninské Číně. Podle kritiků zákon porušuje zásadu "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když v roce 1997 správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama