Německo přebírá víc odpovědnosti za dění ve světě, začal fungovat nový úřad

Kontrolou humanitárních projektů, správou německých nemovitostí v cizině či vyřizováním víz pro zahraniční odborníky se ode dneška zabývá nově zřízený Spolkový úřad pro zahraniční záležitosti (BfAA). Německý ministr zahraničí Heiko Maas na dnešní tiskové konferenci k oficiálnímu otevření úřadu prohlásil, že je to součást závazku Berlína převzít více odpovědnosti za dění ve světě.

Heiko Maas
doporučujeme

"Novým úřadem reagujeme na rostoucí mezinárodní výzvy a také na očekávání, která německá zahraniční politika dává a o kterých se na přelomu roku tolik psalo," řekl Maas.

Maas společně s dalšími německými vládními činiteli včetně ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové v minulých měsících opakovaně hovořili o tom, že Evropa a především Německo musí být v zahraniční i obranné politice aktivnější. Stejně se v listopadu vyslovila i kancléřka Angela Merkelová, podle které spojenci včetně NATO očekávají od Německa právem větší díl odpovědnosti.

"BfAA je nyní realitou. Je to poprvé ve 150leté historii ministerstva zahraničí, kdy v jeho rámci vznikl úřad specializující se na zahraničí záležitosti," řekl Maas.

Úřad, který nesídlí v Berlíně, ale v braniborském Brandenburgu nad Havolou, má rozpočet pro letošní rok ve výši 15,25 milionu eur (400 milionů korun). Prozatím v něm pracuje okolo 80 lidí, do konce letošního roku by jich mělo být 300 a do roku 2025 asi tisícovka.

Maas k personálnímu obsazení uvedl, že cílem je vytvořit expertní sbor. "Lidé zde budou na svých postech zůstávat a nebudou po třech či čtyřech letech rotovat, jak je na ministerstvu zahraničí běžné. Zaměstnanci se tak budou moci na své obory specializovat," dodal šéf diplomacie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama