Německo přestává být atraktivní pro rodinné firmy, ukazuje studie

Německo přestává být atraktivní pro rodinné firmy, na vině jsou především vysoké podnikové daně a náklady na práci. Porovnáním situace ve 21 průmyslových zemích to ukázala studie mannheimského institutu pro výzkum hospodářství ZEW, z níž cituje agentura DPA. Lépe si v posledních letech vedou jiné země, včetně například České republiky, které daně snížily.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Německo v žebříčku přívětivosti pro rodinné podniky obsadilo 17. místo. Ještě hůře se umístily země jako Francie, Španělsko Japonsko nebo Itálie. Na první místo se v letošním žebříčku dostaly Spojené státy, následované Británií a Nizozemskem, Česko je 11.

ZEW ve své studii zohlednil faktor daní, nákladů na práci, produktivity, lidský kapitál, regulaci, financování, infrastrukturu, stav institucí a energie. V předchozím roce bylo Německo na 14. místě, Česká republika si udržela stejnou pozici.

Německu škodí podle autorů studie horšící se kvalita infrastruktury a dopravních cest. Silné bylo Německo před koronavirovou krizí naopak co do financování a kapitálové vybavenosti rodinných firem.

Hůře se podle nadace rodinných firem, která studii zadávala, nevyvíjela situace v žádné jiné zemi. Od roku 2006, kdy byl žebříček zveřejněn poprvé, se Německo propadlo o pět příček.

Česko si stejně jako Spojené státy naopak od té doby o čtyři místa polepšilo. Česká republika boduje díky nízkým daním, v této oblasti je dokonce třetí nejlepší. Láká i na možnosti financování, náklady na práci a na produktivitu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama