Německo prodlouží karanténu, nejméně o měsíc

Nejméně do 14. března zůstane Německo v karanténě a uvolňování epidemických opatření nelze prozatím očekávat. Vyplývá to z návrhu karanténních opatření pro odpolední jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí, který má ČTK k dispozici. Dnešní schůzka nicméně umožní znovuotevření škol, rozhodnutí bude na jednotlivých německých spolkových zemích. V březnu se otevření mohou dočkat i kadeřnictví.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Návrh závěrečného dokumentu zdůrazňuje, že rychlé proočkování obyvatelstva je klíčovou podmínkou pro normalizaci všedního života a pro návrat k režimu bez epidemických nařízení z doby před pandemií.

"Z tohoto důvodu se kancléřka a šéfky a šéfové zemských vlád shodují, že stávající usnesení kancléřky a zemských vlád zůstávají v platnosti," uvádí dokument. Ten dále informuje o tom, že zemské vlády své vyhlášky a epidemická nařízení prodlouží do 14. března.

Německo se do karantény uchýlilo v listopadu, od té doby byla opakovaně prodloužena a její podmínky zpřísněny. Vedle škol a školek jsou uzavřené restaurace a obchody neprodávající zboží denní potřeby.

"Zůstává mimořádně důležité, aby lidé nadále omezovali své kontakty a dodržovali koronavirová opatření, aby se zabránilo šíření viru," zdůrazňuje dokument. Ten rovněž oceňuje, že se Německu v posledních týdnech podařilo výrazně omezit přenos infekce. Zatímco ještě před Vánocemi hlásilo Německo takřka 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, nyní je to podle Institutu Roberta Kocha (RKI) 68 případů. V některých zemských okresech klesla tato sedmidenní incidence i výrazně pod hodnotu 50, kterou odborníci považují za klíčovou, aby bylo možné opět začít trasovat šíření infekce.

Návrh závěrů jednání ale upozorňuje na nebezpečí koronavirových mutací, které se dokážou šířit agresivněji. Tyto varianty podle dokumentu vyžadují zvýšené úsilí, aby se klesající epidemický trend podařilo udržet.

Kancléřka před jednáním odmítala jakékoli uvolňování uzávěry. Dokument ale zmiňuje, že spolkové země budou moci po 1. březnu otevřít kadeřnictví za přísných hygienických podmínek. Povinné budou mimo jiné přinejmenším chirurgické roušky a rezervace klientů.

Pravidla pro obnovení prezenční výuky dokument nezmiňuje, uvádí ale, že o postupném návratu školáků do tříd a předškolních dětí do školek rozhodují spolkové země. V Německu jsou prozatím školy a školky uzavřené do 14. února. V omezeném režimu fungují pouze družiny a školky, které jsou k dispozici jen rodičům, jejichž profese je nezbytná pro chod státu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Evropská unie žádá po USA, aby uvolnily vývoz vakcíny AstraZeneca

06.03.2021 12:48 Evropská komise chce po Spojených státech, aby povolily vývoz vakcíny proti koronaviru od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama