Německo prodlouží karanténu. Od listopadu ji zpřísňuje, potrvá nejméně do března

Německo nejméně do 7. března prodlouží karanténu kvůli pandemii nemoci covid-19. Dnes se na tom se spolkovými zeměmi dohodla německá kancléřka Angela Merkelová. O otevření škol mohou již nyní rozhodnout spolkové země. Merkelová na tiskové konferenci po jednání rovněž řekla, že od března budou moci otevřít kadeřnictví. Další uvolňování poměrů bude záviset na výrazném snížení míry přenosu infekce.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Německo se uchýlilo do karantény loni v listopadu a od té doby ji vláda prodlužuje a její podmínky zpřísňuje. Doposud měla karanténa platit do 14. února a Merkelová ji nyní chtěla o měsíc prodloužit, s čímž ale premiéři spolkových zemí nesouhlasili. Výsledkem je tak kompromisní datum 7. března. Znovu se Merkelová a zemští premiéři sejdou 3. března, aby společně epidemickou situaci vyhodnotili.

Merkelová čelila velkému tlaku na znovuotevření škol, se kterým chtěla vyčkat až na počátek března. Na tiskové konferenci ale řekla, že Německo je federálním státem, takže konkrétní rozhodnutí mohou učinit jednotlivé spolkové země. Již několik německých regionů včetně Saska ohlásilo, že chce prezenční výuku obnovit. Postupovat hodlají krok za krokem, nejprve se tak otevřou školky a základní školy, do lavic se vrátí i žáci závěrečných ročníků. Harmonogram si ale určí spolkové země samy.

Merkelová se s premiéry rovněž shodla na tom, že je vhodné upřednostnit očkování učitelů a vychovatelů.

Zásadní rozhodnutí o uvolňování uzávěry dnes nepadlo. Souhlas otevřít k 1. březnu dostala kadeřnictví. Budou ale muset spolňovat hygienické podmínky, jako je minimálně nošení chirurgických roušek či objednávání klientů tak, aby lidé v provozovnách nečekali.

Obchody neprodávající zboží denní potřeby budou moci otevřít také v březnu, ale za podmínky, že statistiky začnou ukazovat méně než 35 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Německo nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje sedmidenní incidenci 68 případů. Pod hodnotu 35 je zhruba desetina zemských okresů.

Merkelová na tiskové konferenci poděkovala veřejnosti, které se dodržováním opatření podařilo výrazně snížit šíření infekce. Ještě před Vánocemi byla sedmidenní incidence na takřka 200 případech. Kancléřka zároveň varovala, že dosavadní úspěch může zhatit šíření nakažlivějších mutací koronaviru, proto je podle ní nutné nadále dbát na omezování kontaktů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí

09.03.2021 07:40 Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama