Německo prožívá první víkendový den s přísnými omezeními

Obyvatelé Německa zažívají dnes první víkendový den za platnosti zpřísněných opatření kvůli koronaviru, mezi které patří i zákaz shromaždování více než dvou osob na veřejných místech. V Berlíně je rozdíl oproti běžnému víkendu patrný na první pohled - městská doprava jezdí prakticky prázdná, na ulicích i náměstích je i přes teplé a slunečné počasí mnohem méně lidí; a ti, co venku jsou, z velké části udržují několikametrové odstupy od ostatních.

Dobře to dnes bylo vidět třeba na břehu řeky Sprévy poblíž kancléřství, kde si lidé usazení na lavičkách vychutnávali sluneční paprsky v pravidelných zhruba dvoumetrových odstupech. Doporučený odstup, na který opakovaně apeluje i kancléřka Angela Merkelová, ve velké většině dodržovali i chodci, běžci a cyklisté.

Až 16stupňové počasí jich dnes odpoledne ke Sprévě i rozlehlého centrálního parku Tiergarten přilákalo stovky. Na rozdíl od doby před epidemií ale drtivá většina návštěvníků chodila samostatně nebo ve dvojicích. Výjimkou byly rodiny, na které se ale nařízení platné od pondělka nevztahuje.

Málokdo z dotyčných dnes na trávě v parku poseděl, což je jindy - stejně jako pikniky nebo grilování - zcela běžné. Policie totiž už v týdnu opakovaně upozorňovala na to, že procházky jsou sice v pořádku, ale delší posezení na jednom místě je zakázané. Zakázáno je v německé metropoli také používání sportovišť a dětských hřišť, která jsou nezřídka opásána červenobílou páskou, aby bylo zřejmé, že se na ně nesmí.

Úplně jiná atmosféra než běžně byla odpoledne patrná i u hlavních berlínských památek, ať už to byla Braniborská brána, památník holokaustu v její blízkosti, Berlínský dóm nebo televizní věž na Alexandrově náměstí. Na všech těchto místech, kde jsou jindy v těsné blízkosti přinejmenším stovky lidí, jich dnech byly jen desítky, a to vždy v malých roztroušených skupinkách. Skupiny tří a více lidí, kteří na první pohled netvoří rodinu, byly vidět jen výjimečně.

Ne ve všech částech Berlína tomu tak ale bylo po celý den. Policie - jak informovala na twitteru - uzavřela park na náměstí Boxhagener Platz, v němž bylo celkem 150 lidí, a rozpustila shromáždění asi 350 lidí, kteří se sešli u stanice metra Kottbusser Tor. Na dodržování pravidel dnes v 3,7milionovém městě dbá na 350 policistů.

Výjimečné je v metropoli i nadále nošení roušek, respirátorů nebo jiných ochranných pomůcek. Na ulici, náměstích či v parcích jsou lidé, kteří je mají, v naprosté menšině. Většinou je nepoužívají ani pokladní v supermarketech, které ale v řadě případů nově chrání plastové zábrany visící kolem jejich kasy.

Zvýšená je nadále také ochrana řidičů městských autobusů, kteří nyní nemohou cestujícím prodávat lístky. Zakázaný je také vstup do autobusů předními dveřmi. Dnes se ale v okolí hlavního nádraží tato ochrana zdála téměř bezpředmětná. Autobusy, ale také tramvajemi a linkami příměstské dráhy totiž jezdilo jen minimum pasažérů.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy