V Německu přibylo 870 nových případů koronaviru, rekord oznámilo Polsko

V Německu za poslední den přibylo 870 nových případů nákazy koronavirem. Přírůstek infekcí byl podobně vysoký i ve čtvrtek, kdy země ohlásila 902 nových potvrzených případů. V předchozích týdnech se německá denní bilance držela až na výjimky mezi 300 a 500 nově nakaženými.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) Německo od začátku epidemie registruje 208.698 infikovaných; 9141 pacientů s covidem-19 zemřelo. Z nemoci se dosud vyléčilo 191.800 lidí.

Institut už ve čtvrtek varoval před možným příchodem druhé vlny epidemie v Německu. Podle RKI za nárůstem počtu případů stojí nezodpovědné chování lidí, kteří nedodržují epidemická opatření.

Dnes institut zařadil mezi vysoce rizikové oblasti tři severošpanělské regiony - Katalánsko s jeho metropolí Barcelonou, Aragonii a Navarru. Po návratu z těchto oblastí, které jsou vyhledávány turisty, budou muset lidé v Německu na letišti absolvovat test na koronavirus.

Polsko ohlásilo rekordní přírůstek případů koronaviru. Za 24 hodin v zemi přibylo 657 infikovaných. Oznámilo to dnes polské ministerstvo zdravotnictví. Za minulý den zemřelo sedm pacientů.

Počet nakažených se tak v Polsku zvýšil na 45.688 a mrtvých na 1716. Nejhorší je situace v Slezském vojvodství, na něž připadá 227 z nových případů. Vláda tento týden nevyloučila obnovu karanténních opatření pro lidi vracející se ze zemí, kde se situace také začala horšit.

Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví je hospitalizováno 1778 lidí, u nichž je podezření na covid-19. V karanténě je přes 97.000 lidí a více než 8000 pod epidemiologickým dohledem. Uzdravilo se více než 33.900 lidí.

Polsko prvního nakaženého ohlásilo 4. března, 20. března pak vyhlásilo epidemii a o dalších 11 dní později omezilo pohyb lidí. Část omezení zrušilo 20. dubna a další uvolnění následovala v květnu a červnu.

Rekordní nárůst případů ale země ohlásila také ve čtvrtek, kdy jich bylo 615 a kdy počet potvrzených nákaz překonal hranici 45.000. Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že se vláda chce vyhnout nové masivní uzávěře a že o novém postupu rozhodne v srpnu.

Nevyloučil, že se Polsko bude muset vrátit ke karanténě a hovořil o 12 až 14 dnech. Zvažuje se karanténa pro lidi přijíždějící ze zemí, kde je nakažených stále mnoho a situace se zhoršuje. Morawiecki jmenoval Španělsko, vládní mluvčí navíc také Francii.

Dnes mluvčí Müller oznámil, že vláda se na svém nynějším jednání zaměří na omezení platná v současnosti a na jejich dodržování. "Bude se hovořit i o zavedení karantény pro lidi přijíždějící z určitých zemí," dodal.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz komentoval situaci na jihu Polska. Očekává, že se tam o víkendu údaj o nakažených ještě zvýší, až budou hlášeny výsledky testů lidí z dolu Bielszowice ve Slezském vojvodství. Testuje se tam 300 lidí a stejný počet i v dole Chwalowice, který je v Dolnoslezském vojvodství. Obě tyto části Polska sousedí s Českem. Mluvčí také řekl, že mnoho nových případů je i z Mazovského vojvodství a pochází z rodinných sešlostí, situace není dobrá ani v Malopolském vojvodství. V prvním případě přibylo nově 104 nakažených, ve druhém 77.

Jak upozorňují polská média, od začátku epidemie překročil denní přírůstek nových případů hranici 500 jen desetkrát, ale v minulých třech dnech se drží nad touto hranicí.

Původní omezení zahrnovala uzávěru obchodů i zákaz vycházení s výjimkou nezbytných pochůzek. I když už nyní neplatí, hygienici stále vyzývají, aby lidé dodržovali odstupy, používali roušky a desinfikovali si ruce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama