Německo se probudilo do zpřísněné karantény, konec lockdownu je v nedohlednu

Zavřená většina obchodů a prázdnější ulice. Do takového rána se dnes probudili nejen obyvatelé Berlína, ale celého Německa. V zemi totiž začala platit zpřísněná karanténa, protože omezení zavedená v listopadu nedokázala šíření koronavirové infekce zastavit. Karanténa, označovaná jako lockdown, tedy uzavření, je prozatím stanovena do 10. ledna. Málokdo ale věří, že v lednu čeká Německo rozsáhlejší uvolnění.

Ilustrační foto

Nezvyklý klid byl dnes dopoledne před Braniborskou bránou v centru Berlína, kde je každý den živo i bez turistů. Před bránou postávala jen trojice mladých lidí, která se fotografovala. "Pracujeme na vánočním přání," vysvětlila. A dopoledne si zvolila k focení záměrně, protože zde přece jen bývá méně lidí než odpoledne, kdy se chodí na procházky.

U Braniborské brány, kde je vánoční stromek, si ještě v úterý lidé mohli dát svařené víno. Dnes kiosky, které běžně otevírají v devět ráno, zůstaly uzavřené. Součástí zpřísněných opatření je v Berlíně podobně jako jinde v Německu zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Cílem tohoto opatření je omezit shlukování lidí a předcházet frontám, které se na svařák či punč tvořily. Alkohol není možné na veřejnosti pít z lahví, skleniček nebo kelímků.

O kousek dál u budovy Reichstagu, která je sídlem Spolkového sněmu, se na odrážedle proháněl tříletý kluk. Jeho otec Patrick řekl ČTK, že karanténa neznamená, že musí být s dítětem doma. "To by ani nešlo, potřebuje pohyb. Ve školce chodili každý den ven, nyní je školka zavřená, tak je to na mně a ženě," vysvětlil. Dodal, že díky práci z domova může se synkem chodit ven, jak se to hodí.

Školy a školky jsou ode dneška v Německu plošně uzavřené a nárok na zaopatření dětí mají především ti rodiče, kteří vykonávají povolání nezbytná pro zajištění chodu státu a klíčových služeb. To se týká zejména zdravotníků, hasičů a policistů.

Zavřené dnes zůstaly i obchody neprodávající zboží denní potřeby. Lidé si tak v kamenných prodejnách v příštích týdnech nekoupí boty, oblečení nebo televizi. Mnozí obchodníci na dveřích zavřených obchodů zákazníky ale informují, že přijímají telefonické či internetové objednávky, zásilkové služby totiž stále fungují.

Zavřené dveře obchodu s nábytkem a bytovými doplňky u nádraží Friedrichstrasse dnes zaskočily postaršího zákazníka, který si přijel vyzvednout objednanou skříňku. Obchodník pro takové případy zanechal ve výloze telefonní číslo, na kterém je k dispozici. "Zavolám mu, nečekám, že budou problémy. Nedá se nic dělat," řekl ČTK.

Prázdnotou dnes dopoledne zely i nákupní galerie na hlavním nádraží, kde zůstaly otevřené jen drogerie, lékárna, potraviny a občerstvení. Zakoupit jídlo s sebou je nadále možné, zapovězená je ale konzumace na místě.

Jak dlouho bude karanténa v Německu platit, nikdo neví. Německý radiolog Frank Ulrich Montgomery, který je šéfem Světové lékařské asociace (WMA), se domnívá, že současná omezení bude nutné prodloužit. Modelové propočty podle něj totiž ukazují, že nynější tvrdá opatření dokážou počet nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní srazit na požadovanou hodnotu padesáti nejdříve na konci ledna. Nyní Německo podle Institutu Roberta Kocha hlásí takřka 180 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní. Podle Montgomeryho je pravděpodobné, že nějaká forma omezení bude nezbytná nejméně do Velikonoc.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn pak hovoří o tom, že díky očekávané vakcinaci je možné doufat v postupný návrat k normálnímu životu od konce léta. Do té doby by chtěl, aby se v 83milionovém Německu nechalo dobrovolně očkovat na 60 procent obyvatel.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

26.11.2021 11:13 Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru,…

Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

26.11.2021 10:58 Aktualizováno Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru…

Na Slovensku klesl přírůstek nových případů pod 10 tisíc

26.11.2021 10:40 Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10…

V Rakousku ve druhém listopadovém týdnu zemřelo nejvíce lidí za letošní rok

25.11.2021 21:11 Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich…

Portugalsko znovu zavádí část opatření, budou se vztahovat i na očkované

25.11.2021 19:35 Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, znovu zavádí některá opatření…

Související:

Právě se děje

reklama