Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur

Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč), aby mohla pokračovat v boji proti pandemii nemoci covid-19. Agentuře Reuters to dnes řekly čtyři zdroje obeznámené se situací. Ministr financí Olaf Scholz by o záměru mohl informovat příští týden.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Scholz má podle zdrojů na příští rok v plánu nové půjčky minimálně za 95 miliard, ale ne za více než 100 miliard eur. Začátkem tohoto měsíce zdroj agentury Reuters uvedl, že Scholz v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s novým zadlužením v objemu minimálně 80 miliard eur.

Pandemie covidu-19 uvrhla německou ekonomiku do hluboké recese. Vláda proto přišla s řadou opatření na pomoc podnikům i spotřebitelům, kvůli kterým si v letošním roce hodlá vypůjčit rekordních 218 miliard eur. To si vyžádalo pozastavení platnosti takzvané dluhové brzdy zakotvené v ústavě, podle které nesmějí nové půjčky překročit 0,35 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Německo, které má největší ekonomiku v Evropě, v pololetí podle statistického úřadu Destatis hospodařilo s deficitem 3,2 procenta HDP. Tedy nad tříprocentním limitem stanoveným pravidly Evropské unie. Brusel ale toto pravidlo právě kvůli dopadům koronaviru dočasně zneplatnil, aby členským zemím umožnil přechodně se více zadlužit. V prvním pololetí loni mělo Německo rozpočtový přebytek, a to 2,7 procenta HDP, respektive kolem 46,5 miliardy eur.

Scholz minulý týden agentuře Reuters řekl, že plánuje výrazný růst zadlužení i v příštím roce, aby pokryl náklady na další opatření a na udržení hospodářského oživení. Odmítl však sdělit konkrétní částku.

Předpokládá se, že návrh rozpočtu na příští rok Scholz představí po zasedání kabinetu, které se uskuteční příští týden ve středu. Od roku 2022 je ministr odhodlán začít znovu respektovat dluhovou brzdu, připomíná agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama