Německo si připomíná 30 let od znovusjednocení. Kvůli pandemii bez bujarých oslav

Žádné bujaré veselí a masové oslavy s účastí desítek tisíc lidí, tak bude kvůli pandemii covidu-19 vypadat sobotní vyvrcholení připomínek 30. výročí znovusjednocení Německa. O tichých oslavách hovořila ve středečním projevu v parlamentu i kancléřka Angela Merkelová, která veřejnost varovala, že nyní je v sázce všechno, co země v posledních měsících v tažení proti koronaviru dosáhla.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

"Toto báječné jubileum nemůže být oslaveno tak, jak jsme si ještě před rokem představovali," řekla kancléřka. Dodala, že vzpomínat na spojení východního a západního Německa se nebude tak hlasitě, jak by si tato příležitost zasloužila.

Důvodů k oslavám je přitom podle Merkelové mnoho, protože Německo společným úsilím za posledních 30 let dokázalo překonat řadu propastí mezi východem a západem. Kancléřka poukazuje i na to, že přetrvávající strukturální problémy netrápí jen východ, ale i západ země. Stejný názor má i vládní zmocněnec pro nové spolkové země Marco Wanderwitz, podle kterého již v porovnávání nelze hovořit jen o východu a západu, ale je nutné přidat i sever a jih. Merkelová i Wanderwitz se shodují v tom, že "srůstání" sice ještě neskončilo, země je ale hospodářsky úspěšná.

Oslavy těchto úspěchů ale Německu překazil koronavirus, jedním z nejviditelnějších hesel se tak stal "odstup". Letošním ústředním dějištěm připomínkových akcí je braniborská metropole Postupim, protože braniborský premiér Dietmar Woidke nyní předsedá Spolkové radě, což je parlamentní komora zastupující jednotlivé spolkové země.

"Svátek jsme si představovali úplně jinak," řekl Woidke. Postupim se sice z hygienických důvodů musela zříct velké slavnosti, místo toho ale přeměnila ve výkladní skříň německé jednoty celé město, které je díky zámku Sanssouci na seznamu světového dědictví UNESCO. Výstavy a další doprovodné události ve městě začaly na začátku září a skončí v neděli, jejich mottem je "30 let - 30 dní - 30krát Německo".

Vrcholem slavnosti bude sobotní událost v postupimské multifunkční hale Metropolis, kde budou přítomni mimo jiné spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, Woidke a jeho kolegové z ostatní spolkových zemí a také další ústavní činitelé. Účast veřejnosti je omezena na předem vybranou občanskou delegaci ze všech částí Německa, setkání ale bude živě přenášet televize.

I přes omezení se očekává, že se do Postupimi sjedou lidé z celé země. Z hygienických důvodů nebudou ve městě žádné stánky s občerstvením, restaurace ale otevřeno mít budou. Na pořádek v ulicích bude dohlížet na 2500 policistů. Na místě budou nejen braniborští policisté, ale i jejich kolegové z Berlína, Saska, Durynska či Severního Porýní-Vestfálska.

Připomenout si jednotu země, sounáležitost obyvatel a zároveň dodržet hygienická opatření slibuje iniciativa "3. říjen - Německo zpívá". Organizátoři vyzývají, aby si lidé v celém Německu sobotu v 19:00 na ulicích, na balkónech či doma v obýváku společně zazpívali. Na repertoáru budou mimo jiné píseň Die Gedanken sind frei (Myšlenky jsou svobodné) či evropská hymna - Beethovenova Óda na radost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama