Německo uvolňuje další opatření přijatá proti koronaviru

Německo uvolňuje další opatření přijatá ve snaze omezit šíření koronaviru. Otevřít se mohou všechny obchody, rozšiřují se možnosti osobního kontaktu, znovu se dá sportovat pod širým nebem, i když zatím jen bezkontaktně. Fotbalová bundesliga se může ve stadionech bez diváků začít hrát od druhé poloviny měsíce. Dohodla se na tom dnes kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy německých spolkových zemí.

Drážďany - Labe
doporučujeme

"Úplně první fázi pandemie máme za sebou," zhodnotila dosavadní vývoj na tiskové konferenci v Berlíně šéfka německé vlády, podle níž je ale jasné, že spolková republika se s nákazou bude potýkat ještě dlouho. Německo nyní registruje kolem 700 až 1000 nových infekcí denně, zatímco před měsícem jich bylo někdy i 6000. "Vývoj infekčních čísel je velmi dobrý, umožňuje učinit další kroky," konstatovala Merkelová.

Kancléřka se dlouho snažila opatření v boji proti koronaviru se spolkovými zeměmi koordinovat, tento týden ale některé z nich daly jasně najevo, že půjdou vlastní cestou. Bavorsko, Dolní Sasko i další spolkové země oznámily dalekosáhlá uvolnění, aniž by vyčkaly dnešní koordinační videokonference, která tak v mnohém jen posvětila již avizované kroky.

Patří mezi ně třeba otevření všech obchodů za dodržení zásad hygieny a dostatečného odstupu. Dosud byly v části spolkových zemí otevřené jen obchody o velikosti do 800 metrů čtverečních. Knihkupectví, prodejny aut a kol mohly už v dubnu v celém Německu otevřít bez ohledu na velikost.

Dnešní dohoda počítá i se zrušením opatření, které zakazovalo setkávání více než dvou lidí na veřejnosti, pokud nebyli členy stejné domácnosti. Nově se mohou scházet i členové dvou různých domácností, tedy například dva páry nebo dvě rodiny. Toto opatření má platit do 5. června.

Možný bude znovu bezkontaktní sport pod širým nebem, při němž se hráči nebudou přibližovat na méně než 1,5 až dva metry. Nutné je zároveň dodržovat hygienické předpisy, zejména při používání společného sportovního vybavení.

Jednodušší budou návštěvy v nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Každý pacient má mít možnost, aby ho opakovaně navštěvovala jedna konkrétní osoba. Do škol by se před letními prázdninami měli nejméně jednou vrátit všichni školáci.

Odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření budou mít především spolkové země, z nichž některé už počítají i s tím, že v květnu otevřou restaurace a hotely. Merkelová o tom chtěla jednat výrazně později. Země však mohou i v této otázce postupovat podle svého.

Zároveň ale zemští politici dnes souhlasili s tím, že pokud v některém z okresů či měst počet nově infikovaných za sedm dní přesáhne 50 případů na 100.000 obyvatel, přijmou tvrdší opatření. "Můžeme si dovolit trochu odvahy, ale musíme zůstat opatrní," poznamenala Merkelová k nutnosti takovéhoto "nouzového mechanismu".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, bude plošně testovat

17.01.2021 19:56 Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz…

Helsinský výbor: Maďarsko dál nutí migranty k návratu do Srbska

17.01.2021 15:29 Maďarsko dál pokračuje v nezákonných snahách donutit migranty k návratu zpět do Srbska, aniž by jim…

Rakousko prodloužilo lockdown. Restaurace a hotely otevřou až na jaře

17.01.2021 11:55 Rakousko prodlouží plošnou uzávěru kvůli šíření koronaviru o dva týdny do 7. února a zpřísní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama