Německo má přes 10 tisíc nakažených koronavirem, Merkelová mluví o vážné situaci

Už více než 10.000 lidí se v Německu nakazilo novým typem koronaviru. Vyplývá to z dnešní statistiky agentury DPA, která shromáždila údaje z jednotlivých spolkových zemí. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo 28 lidí.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle poslední oficiální bilance Institutu Roberta Kocha (IRK) z dnešního dopoledne bylo nakažených přes 8000 a mrtvých 12.

Nejpostiženější spolkovou zemí nadále zůstává Severní Porýní-Vestfálsko, které je s téměř 18 miliony obyvatel zároveň zemí nejlidnatější. Koronavirem se tu nakazilo 3800 lidí. Na druhém místě je co do počtu infikovaných Bavorsko s 1800 případy. Třetí nejpostiženější zemí je Bádensko-Württembersko s 1600 nakaženými.

Na území Německa zatím podle DPA nemoci COVID-19 podlehlo 28 lidí. Dva Němci zemřeli po nakažení novým koronavirem také v Egyptě.

Merkelová: Situace je vážná, Německo čelí historickému úkolu

Situace způsobená novým typem koronaviru, který dramaticky mění život v zemi, je podle německé kancléřky Angely Merkelové vážná. Od druhé světové války podle ní Německo nečelilo výzvě, jejíž zvládnutí tolik závisí na solidárním chování obyvatel. Je proto důležité, aby lidé dodržovali opatření, která úřady v boji proti koronaviru zavedly. Tento historický úkol se dá zvládnout jen společně, řekla šéfka německé vlády v televizním projevu, kterým se obrátila na občany. Za více než 14 let v úřadu to takovýmto způsobem učinila poprvé.

"Milé spoluobčanky, milí spoluobčané, koronavirus nyní dramaticky mění život v naší zemi. Naše představa o normalitě, o veřejném životě, sociálním spolužití - to všechno je podrobeno zkoušce jako nikdy dříve. Miliony z vás nemohou do práce, vaše děti nemohou do školy nebo školky, divadla, kina a obchody jsou zavřené," řekla Merkelová na úvod zhruba 13minutového projevu, který veřejnoprávní televize ZDF odvysílala po 19:30.

"Je to vážné. Také to berte vážně. Od německého znovusjednocení, ne, od druhé světové války nečelila naše země žádné výzvě, při níž tolik záleží na společném solidárním chování," uvedla v předtočeném poselství z berlínského kancléřství.

Nyní jde podle šéfky německé vlády především o to zpomalit postup viru. "Musíme riziko, že jeden nakazí druhého, omezit tak, jak je to jen možné," míní. Při tom je třeba vsadit především na jedno - omezení veřejného života. Zdravotnictví spolkové republiky by se totiž v případě rychlého nárůstu počtu nakažených mohlo zcela přetížit. Ve hře přitom nejsou jen abstraktní čísla, ale konkrétní lidé - otec nebo dědeček, matka nebo babička, partnerka nebo partner.

Merkelová uznává, že přijatá opatření jsou tvrdá. "Jde o omezení, která se ve spolkové republice ještě neobjevila," uvedla. V demokracii mohou být podle ní vždy jen dočasná a zdůvodnit se dají jen absolutní nutností. Právě nyní jsou ale pro záchranu životů nepostradatelná.

"Apeluji na vás: dodržujte pravidla, která teď platí," vyzvala kancléřka německé občany. Všechna státní opatření vyzní podle ní do prázdna, když země nenasadí nejúčinnější prostředek. "A tím jsme my sami," poznamenala. Základní rada je podle ní jasná - držet od sebe odstup. "Vím, jak těžké je to, co se po nás chce. Především v dobách nouze si chceme být blízko," připustila Merkelová, podle níž je ale nyní správné přesně opačné chování.

"Že tuto krizi překonáme, tím jsem si úplně jistá. Ale jak vysoký bude počet obětí? Kolik milovaných lidí ztratíme? To máme z velké části ve svých rukou," uvedla v závěru svého projevu.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denní počet obětí koronaviru ve Španělsku je nejnižší za týden

04.04.2020 12:33 Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 809 lidí nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům…

Na Slovensku v pátek přibylo 21 nově nakažených koronavirem

04.04.2020 12:29 Počet nových případů nemoci COVID-19 na Slovensku v pátek stoupl o 21. Celkem tak má Slovensko 471…

Německo hlásí přes 85 500 případů nákazy koronavirem a 1154 obětí

04.04.2020 12:07 V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci…

Názory na nošení roušek ve světě se různí, povinné jsou v Česku

04.04.2020 11:07 Prezident Donald Trump oznámil, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy