Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku dubna už by se mělo odehrávat u praktických lékařů. Shodli se na tom dnes podle informací agentury DPA ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí se spolkovou vládou. Podle Sdružení lékařů německých zdravotních pojišťoven (KBV) je připraveno očkovat 75.000 obvodních a odborných lékařů.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Běžní lékaři se mají do vakcinace zapojit zhruba za měsíc. "Musíme každý týden očkovat miliony lidí," řekl dnes televizi ZDF německý vicekancléř Olaf Scholz. Tak tomu podle něj musí být už na konci března. "Budou tu až desítky milionů očkovacích dávek týdně," zdůraznil Scholz. Očkovací centra mají zatím zůstat.

Spolková vláda se se spolkovými zeměmi už minulou středu dohodla na tom, že s přibývajícím množstvím očkovacích látek by se měli na přelomu března a dubna do očkovací kampaně zapojit také praktici.

Od dubna mají státy EU podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové každý měsíc dostat dohromady 100 milionů dávek vakcín. V 83milionovém Německu bylo podle německého ministerstva zdravotnictví do neděle kompletně naočkováno 2,5 milionu lidí. Alespoň jednu vakcinační dávku dostalo 5,2 milionu lidí.

Do konce letošního roku by Německo mělo podle smluv získat takřka 370 milionů vakcín proti covidu-19, což je více než dostatek pro imunizaci celé populace. Přebytek země může použít k posilující třetí dávce, o které se vzhledem k mutacím koronaviru spekuluje, nebo pro humanitární program COVAX, jehož cílem je poskytnout vakcínu chudším zemím.

Dnes byla ve většině německých spolkových zemí uvolněna některá protiepidemická opatření. Mnohde se otevřely obchody, galerie či muzea. Současně s tím má ode dneška každý obyvatel Německa nárok na jeden rychlotest na koronavirus týdně zdarma.

Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2. Za posledních 24 hodin v Německu zemřelo 34 lidí na nemoci spojené s covidem-19, což je zatím letošní minimum, píše agentura DPA. Pondělní údaje bývají v Německu zpravidla nižší než jiné dny v týdnu. Reprodukční číslo je nyní ale 1,06. To znamená, že 100 infikovaných nakazí dalších 106 lidí a nákaza se zrychluje.

V Německu se od začátku epidemie nakazilo přes 2,5 milionu lidí a téměř 72.000 osob v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama