Německo zatím nedá termín, kdy uvolní opatření. Kontroly na hranicích s ČR nezavede

Německo zatím nezavede kontroly na hranicích s Českem, jak o tom uvažoval ministr vnitra Horst Seehofer. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekl mluvčí resortu Björn Grünewälder. Stejně tak spolková republika zatím nepočítá s kontrolami na hranicích s Polskem, Nizozemskem a Belgií, chystá ale 14denní karanténu pro lidi, co přicestují. Na pendlery se toto opatření vztahovat nebude.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

V Německu od 16. března platí nařízení, podle něhož přes hranice s Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem mohou jen lidé, kteří k tomu mají pádný důvod. Na jeho dodržování dohlížejí pohraničníci.

Seehofer původně chtěl, aby se kontroly rozšířily i na zbylou čtveřici zemí, s nimiž spolková republika sousedí. Takzvaný korona-kabinet, v němž zasedá kancléřka Angela Merkelová a někteří ministři, se pro to ale dnes nevyslovil. Mluvčí Grünewälder však poznamenal, že i v okolí těchto hranic jsou nyní kontroly častější.

Jednotlivým spolkovým zemím dnes korona-kabinet doporučil, aby od 10. dubna všem Němcům, občanům EU nebo dlouhodobě v Německu žijícím lidem nařídily dvoutýdenní domácí karanténu, pokud předtím byli více dní v zahraničí. Opatření se nemá vztahovat na takzvané pendlery, tedy lidi, kteří každý den dojíždějí za prací přes hranice. Další výjimky mají platit pro zdravotníky nebo diplomaty. O možném zavedení povinnosti nosit roušky dnes členové vlády nejednali.

Německá vláda zatím nechce uvést konkrétní termín, kdy by mohla začít postupně rušit opatření přijatá v boji proti koronaviru. Je na to příliš brzy, je přesvědčen mluvčí vlády Steffen Seibert, podle něhož by to navíc bylo nezodpovědné. Jasný termín, kdy chce začít rušit přijatá nařízení, dnes zveřejnilo Rakousko. O úlevách uvažuje i Česko.

"Žádný pevný termín nemůžeme dát," zdůraznil dnes Seibert, který připomněl, že takto se opakovaně vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. Poznamenal také, že Merkelová samozřejmě každý den uvažuje o tom, jak a kdy bude možné opatření uvolnit. Vše ale záleží na vývoji epidemie.

K tomu, aby země koronavirus zvládla, má přispět i nová mobilní aplikace, kterou si za pár dnů nebo maximálně týdnů budou moci lidé dobrovolně nainstalovat. Když se ukáže, že se setkali s někým, u něhož se prokázala nákaza, bude je o tom aplikace informovat.

Nemocnicím má zase pomáhat registr, v němž nyní všech 1160 takových zařízení musí zaznamenávat počet lůžek intenzivní péče, která mají k dispozici. V případě, že by jich v některém regionu nebyl dostatek, bude pak možné pacienty převézt jinam.

Důsledky epidemie se zabývají také školy a učitelé. Jejich sdružení dnes žákům se špatnými výsledky doporučilo, aby dobrovolně rok opakovali, spíše než aby šli do nového školního roku s velkou ztrátou oproti ostatním.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská prokuratura nemusí fungovat včas, chybí peníze i lidé

04.06.2020 18:10 Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) možná nezačne fungovat v původně plánovaném termínu na…

Polská vláda získala v Sejmu důvěru, PiS upevňuje moc před volbou…

04.06.2020 17:51 Aktualizováno Polská vláda dnes obstála v hlasování o důvěře, o které požádal premiér Mateusz Morawiecki. V Sejmu…

Hygienik upozorňuje: Uvolnění na hranicích se týká jen obyvatel ČR a…

04.06.2020 15:47 Slovensko v rámci ohlášeného uvolnění režimu na hranicích s Českou republikou umožňuje ode dneška…

Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila…

04.06.2020 15:42 V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy