Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo přes 1000 nakažených

Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Jens Spahn. Dosud měli navrátilci možnost jít do dvoutýdenní karantény, nebo se prokázat negativním testem. Země v uplynulých dnech bojuje s nárůstem odhalených případů - za posledních 24 hodin jich přibylo více než 1000, což je nejvíce od května.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Seznam oblastí považovaných za rizikové zveřejňuje epidemiologický Institut Roberta Kocha (RKI). Ze zemí Evropské unie na něm momentálně figurují pouze Lucembursko, belgické Antverpy a španělské regiony Aragonie, Katalánsko a Navarra. Na soupisku jsou zařazeny státy či provincie, které v posledních sedmi dnech zaznamenaly více než 50 nových infekcí koronaviru na 100.000 obyvatel.

Za uplynulý den registrovaly německé úřady 1045 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od května a zároveň o zhruba 300 více než v předchozím dnu. Celková bilance infikovaných virem Sars-CoV-2 vzrostla na 213.067, uvedl RKI. Komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo za posledních 24 hodin dalších sedm osob, čímž jejich celkový počet dosáhl 9175. Podle odhadů RKI se z nemoci vyléčilo přibližně 195.200 lidí.

Spahn označil nárůst počtu zjištěných případů za "znepokojivý", přičetl jej ale také zvýšenému testování. Opětovnému šíření infekce podle něj nahrává uvadající sebekázeň lidí při dodržování společenského odstupu jakož i dovoz nákazy z ciziny. Jmenovitě upozornil na stoupající počet infikovaných lidí, kteří se do Německa vrátili z Turecka a balkánských států, uvedla agentura Reuters.

"Rozumím, že toho mají lidé dost. Měli by ale odolat myšlence, že pandemie vlastně nikdy nebyla tak vážná," řekl Spahn.

Již od minulé soboty se mohou všichni lidé přijíždějící do Německa z ciziny dobrovolně a bezplatně nechat otestovat na covid-19. Spahn uvedl, že i v případě povinného testování převezme náklady stát.

Podle předsedy svazu německých měst a obcí Gerda Landsberga má Německo všechny předpoklady vyrovnat se s nárůstem počtu nových případů v posledních dnech. "Samosprávy a státní zařízení jsou po zkušenostech z první vlny infekce připraveny o mnoho lépe," řekl agentuře DPA s odkazem na jarní vlnu epidemie, kdy se úřady místy potýkaly s nedostatkem lékařského vybavení i testů. S pomocí centrální vlády i jednotlivých spolkových zemí se podle něj místním úřadům podařilo "ve velké míře" rozšířit kapacitu laboratorního testování na koronavirus i doplnit ochranné pomůcky.

Polsko za poslední den zaznamenalo rekordních 726 nových nákaz koronavirem. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na twitterový účet polského ministerstva zdravotnictví. Je to už pátý rekord během jednoho týdne. Ve středu bylo hlášeno 680 nových případů.

Celkově se od začátku epidemie v osmatřicetimilionovém Polsku infekce potvrdila u 49.515 lidí, počet úmrtí s nemocí covid-19 vzrostl za minulých 24 hodin o 18 na 1774. Vyléčených je 35.642, dodalo ministerstvo.

Koronavirus se šíří především ve Slezsku, které sousedí s Českou republikou a které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech.

Polská vláda zvažuje kvůli zvyšování počtu případů zavedení přísnějších opatření v nejvíce zasažených regionech, například omezení počtu hostů na oslavách svateb, které jsou v posledních týdnech často ohnisky nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaměstnankyně Charlie Hebdo musela během 10 minut opustit domov, výhrůžky…

22.09.2020 13:28 Členka vedení francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týden opustit svůj…

Pandemie covid-19 změnila drogovou scénu. Zpráva EMCDDA si všímá i situace…

22.09.2020 12:27 Bezpečnostní složky v Evropě zadržují čím dál častěji velké zásilky drog a v rámci drogového…

Rakousko prohrálo. Soud EU zamítl žalobu kvůli britské jaderné elektrárně…

22.09.2020 11:00 Soudní dvůr Evropské unie dnes definitivně zamítl rakouskou žalobu kvůli schválené státní podpoře…

Salvini neuspěl ve volebním souboji o Toskánsko, podpora populistické Ligy…

22.09.2020 10:37 Šéf nejpopulárnější italské strany Liga Matteo Salvini neuspěl v ostře sledovaném souboji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama