Německo zpřísní podmínky neočkovaným, jasno má být ve čtvrtek

Povinné testy na pracovišti a pro cesty hromadnou dopravou. To jsou některé z návrhů úprav německého zákona pro potírání infekčních chorob, které připravují strany budoucí vládní koalice, tedy sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP). Kvůli rychle se šířící koronavirové infekci jsou slyšet také úvahy nařízeném očkování vybraných profesí, především zdravotníků.

Německo, ilustrační foto

O konkrétní podobě nových karanténních nařízení bude jasno ve čtvrtek, kdy o novele bude hlasovat Spolkový sněm.

Za týden v Německu vyprší "stav epidemie celostátního významu", jak se nouzový režim pro řízení boje s pandemií nemoci covid-19 nazývá. Sociální demokraté, Zelení a liberálové to ještě na počátku měsíce oslavovali jako návrat pravomocí do rukou parlamentu, nyní kvůli rychlému šíření koronaviru musí přikročit k razantním opatřením. A komentátoři poznamenávají, že některá nová omezení zacházejí výrazně dál, než se liberálům zamlouvá. Ti totiž doposud zdůrazňovali, že místo příkazů je potřeba důvěřovat odpovědnosti občanů.

Rozhodnutí neprodloužit po 25. listopadu stav epidemie, který v Německu platí od března loňského roku, ve světle rekordních přírůstků nakažených začínají členové budoucí vládní koalice zpochybňovat. "Doposud mi nikdo nevysvětlil, proč je důležité epidemický stav nechat vypršet. Podle mě je to naprosto špatný signál veřejnosti," řekla šéfka poslanecké frakce Zelených v zemském sněmu ve Šlesvicku-Holštýnsku Eka von Kalbenová. Podle ní je nezbytné přikročit k zásadním omezením pro neočkované.

Podobně rázně v pondělí vystoupila Katrin Göringová-Eckardtová, které vede frakci Zelených ve Spolkovém sněmu. "Neobejdeme se bez povinného očkování v zařízeních, jako jsou pečovatelské domovy, školky a tak dále. Přikročíme k tomu," řekla novinářům. Uvedla tehdy také, že mezi stranami vznikající koalice na tom panuje shoda. Následně ale Göringová-Eckardtová ve společném prohlášení zástupců SPD a FDP oznámila, že šlo o nedorozumění a že na povinném očkování se strany nedohodly.

O povinném očkování tak budou sociální demokraté, Zelení a liberálové ještě diskutovat. Prozatím zdůrazňují, že v boji s pandemií chtějí jít cestou omezení, nikoli uzávěr. Umožnit to má rozšíření pravidla 3G, kdy je vyžadováno, aby lidé byli očkovaní (Geimpfte), infekci překonali (Genesene), případně měli test (Getestete). Nově by tato zásada měla podle stran budoucí koalice platit na pracovišti a také v hromadné dopravě.

Pokud se v autobusech a vlacích budou neočkovaní skutečně muset prokazovat testem, bude vymáhání tohoto opatření podle kritiků nereálné. "Je to nepřipravené, uspěchané a chaotické," okomentoval to ministr dopravy Andreas Scheuer, jehož konzervativní unie CDU/CSU míří do opozice.

Německá média si k testům v hromadné dopravě pokládají otázku, kdo to bude kontrolovat. "Revizor v příměstské železnici, který kontroluje soupravy jen sporadicky? Průvodčí v rychlovlaku ICE, která se už přetahuje s odpírači roušek? Řidič autobusu, který sotva dokáže dodržet jízdní řád, když bude muset diskutovat s cestujícími o jejich dokladech o očkování, uzdravení nebo otestování?" uvedla v komentáři televize ZDF.

Skeptický je také svaz německých podnikatelů v dopravě VDV, podle kterého je 3G pravidlo ve veřejné dopravě sotva možné. "Obzvláště v MHD s častými výstupy a nástupy cestujících a četnými zastávkami lze kontroly, pokud vůbec, provádět jen namátkově," uvedl svaz VDV.

Policie a policejní odbory sdělily, že odpovědnost za kontroly bude náležet dopravcům, kteří s takovým názorem ale nesouhlasí.

Přinejmenším z části nové opatření ve veřejné dopravě podporuje dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová, která již v minulosti zamýšlela zavést testy pro cesty v dálkových vlacích. Návrh tehdy ale podporu nezískal. "Postoj kancléřky k 3G v dálkových vlacích, o kterém se v létě a na jeho sklonku často hovořilo, se nezměnil," řekl na pondělní tiskové konferenci mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Dodal, že zpřísnění podmínek v dálkové dopravě je nyní oproti létu naléhavější.

Ve čtvrtek se pandemii budou vedle Spolkového sněmu věnovat také premiéři spolkových zemí s kancléřkou Merkelovou a sociálnědemokratickým vicekancléřem Olafem Scholzem, který budoucí německou vládu povede. Na tomto jednání regiony se spolkovou vládou koordinují společný postup proti koronaviru. Lze očekávat, že některé země budou požadovat zpřísnění karanténních opatření. To již avizoval bavorský premiér Markus Söder, jehož země patří k nejpostiženějším.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Slovenský ministr kvůli covidové situaci navrhuje prodloužit lockdown

06.12.2021 15:24 Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský oznámil, že kvůli nepříznivé epidemické situaci…

Slovenský úřad chce trestat šíření hoaxů až vězením

06.12.2021 14:31 Slovenské ministerstvo spravedlnosti i v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 navrhlo změnou…

Novým rakouským kancléřem se stal Karl Nehammer

06.12.2021 13:34 Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer dnes složil přísahu a stal se třetím rakouským kancléřem za…

V Německu přibylo za poslední den 27.836 nově nakažených

06.12.2021 08:05 Německo registruje 27.836 nových koronavirových infekcí za posledních 24 hodin, což je méně než…

V Bruselu protestovalo osm tisíc lidí proti opatřením. Část z nich útočila…

05.12.2021 19:59 Tisíce lidí dnes pochodovaly centrem Bruselu na protest proti zpřísnění protipandemických opatření.…

Počet nakažených variantou omikron v Dánsku prudce stoupá

05.12.2021 17:59 Počet potvrzených případů nákazy novou variantou koronaviru omikron v Dánsku dnes stoupl na 183.…

Papež František zkritizoval lhostejnost Evropy vůči migrantům

05.12.2021 13:01 Papež František se dnes po pěti letech vrátil na řecký ostrov Lesbos. V tamním uprchlickém táboře…

Německo hlásí přes 42.000 nově infikovaných

05.12.2021 11:30 Aktualizováno V Německu mírně klesla sedmidenní incidence, jež udává, kolik se v průměru objeví nově infikovaných…

Papež František navštíví zařízení pro migranty na Lesbosu

05.12.2021 08:05 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Lavina v Rakousku si vyžádala tři mrtvé

04.12.2021 21:56 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Související:

Právě se děje

reklama