Německo nezařadí celé Česko na seznam rizikových oblastí

Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam by mohl zůstat jeden kraj, možná dva. Vyplývá to z informací, které ČTK získala z jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí.

Státní hranice České republiky
doporučujeme

V úterý český ministr zahraničí Tomáš Petříček upozornil, že Německo by mohlo kvůli šíření koronaviru označit jako rizikovou oblast prakticky celou zemi. Konečné rozhodnutí oznámí okolo 19:00 Institut Roberta Kocha (RKI). Za rizikové nyní Němci považují Prahu a Středočeský kraj.

"Rozhodnutí Německa ohledně cestování je nakonec mírnější a s některými výjimkami, o které jsme usilovali. Riziková nebude celá ČR, bezpečné nadále zůstávají Ústecký a MS kraj. Obavy nemusí mít pendleři a lidé vracející se domů (tranzit)," napsal Petříček.

České velvyslanectví v Berlíně nechce předem o vývoji spekulovat. Velvyslanec Tomáš Kafka ale ČTK řekl, že Německo hodnotí situaci z pohledu regionů, nikoli plošně. "Němečtí partneři mi potvrdili, že je Německo i nadále odhodláno držet se regionálního principu a v maximální možné míře rozlišovat," uvedl Kafka.

Pro zařazení na německý seznam rizikových zemí je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Pro cesty z rizikových oblastí do Německa je požadován negativní test na koronavirus, nebo povinná karanténu s následným testem v Německu. Od října bude vyžadována karanténa plošně, ukončit ji bude možné až po pěti dnech negativním rozborem. Výjimky prozatím mají řidiči kamionů či pendleři, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama