Německo zvažuje výrazné zvýšení testovacích kapacit na COVD-19, chystá studii

Německá vláda podle listu Süddeutsche Zeitung uvažuje o zvýšení testovacích kapacit na koronavirus až na 200.000 denně. To by spolu s důslednou izolací nakažených podle expertů mělo pomoci zastavit šíření koronaviru. Nyní má Německo kapacitu na 300.000 až 500.000 testů týdně. Země také připravuje rozsáhlou studii o imunitě vůči nemoci COVID-19, do níž se zapojí přes 100.000 občanů.

Různé možnosti dalšího postupu nastiňuje analýza nazvaná "Jak dostaneme COVID-19 pod kontrolu", kterou nechalo vypracovat ministerstvo vnitra, píše Süddeutsche Zeitung.

Jedním z hlavních doporučení je výrazné zvýšení počtu testovaných po vzoru Jižní Koreje. Nově by se bez dalších podmínek testovali i lidé, kteří sami dají najevo podezření, že jsou nakažení, a široký okruh osob, s nimiž infikovaní přišli do kontaktu.

Testovací kapacity by se podle scénáře expertů měly pohybovat na úrovni 50.000 denně od 6. dubna, 100.000 denně týden poté a 200.000 denně koncem dubna.

Všichni, u nichž se koronavirus potvrdí, by pak museli do izolace, ať už doma, nebo v nemocnicích či jiných specializovaných zařízeních. Analýza hovoří například o zřízení 60.000 nemocničních lůžek v hotelích a v areálech veletrhů.

Aby se nákazu podařilo překonat, je podle odborníků nutná také mobilizace společnosti, konkrétně je potřeba její velkou část ještě výrazněji než dosud přesvědčit o závažnosti situace. O to se ve čtvrtek pozdě večer pokusila znovu i kancléřka Angela Merkelová, která zdůraznila, že ještě nepřišla doba, aby bylo možné bavit se o uvolnění dosavadních opatření.

Šéfka vlády země, kde je na pomoc připraveno i 15.000 vojáků, je nyní sama v domácí karanténě, protože přišla do styku s nakaženým lékařem. Dvojice dosavadních testů u ní koronavirus neprokázala. Pokud stejně dopadne i třetí test začátkem příštího týdne, tak karanténu ve středu ukončí.

Analýza pro ministerstvo vnitra se věnovala i jiným možným scénářům vývoje. Za nejhorší z nich označuje možnost, že by stát nepřijal prakticky žádná omezení. V takovém případě by se koronavirem rychle nakazilo na 70 procent obyvatel, což by vedlo k tomu, že by nemocnice z kapacitních důvodů musely odmítnout přes 80 procent pacientů, kteří by potřebovali intenzivní péči. Počet úmrtí by překročil milion.

Server magazínu Spiegel dnes informoval o tom, že spolková republika chystá rozsáhlou studii, při níž by se od dubna odebírala krev více než 100.000 lidem, u nichž by se opakovaně testovalo, jestli mají protilátky na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje. Díky tomu má být možné mnohem přesněji odhadnout, kolik lidí se v Německu skutečně koronavirem už nakazilo, což má na oplátku zase zjednodušit rozhodování o tom, kdy a jak postupně zmírnit dosavadní opatření.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá na evakuaci Rafáhu před plánovanou vojenskou ofenzívou

V období sílícího napětí mezi Izraelem a Íránem se izraelská armáda chystá na evakuaci palestinských civilistů z Rafáhu před plánovanou pozemní vojenskou ofenzívou do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy