Německý Göttingen zůstává v zajetí koronaviru, školy budou dál uzavřené

Na rozdíl od zbytku Německa, které se po rozvolnění opatření proti koronaviru vrací k normálnímu životu, jednoho více než stotisícového města přímo uprostřed země se to netýká. Právě naopak. Univerzitní Göttingen se stal ohniskem nákazy. Už před týdnem tu byly opět uzavřeny školy a toto opatření bylo v neděli prodlouženo o další týden. Obyvatelé města se přitom možná budou muset připravit na zavádění dalších omezení, upozorňuje dnes agentura DPA.

Ilustrační foto
doporučujeme

Za ohnisko šíření koronaviru je považován komplex výškových obytných budov na okraji vnitřního města. Před dvěma týdny se tam konaly soukromé oslavy u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr následující po postním měsíci ramadánu. Podle místních úřadů přitom obyvatelé porušovali hygienická pravidla a odstupy.

Virem se tak v místě nakazila výrazně více než stovka lidí včetně desítek dětí. V sobotu bylo ve městě 146 aktuálně nakažených, zatímco před propuknutím epidemie v panelovém domě téměř nikdo. V Göttingenu a okolí bylo o víkendu přes 220 nakažených.

Do neděle činila podle agentury DPA míra nově nakažených 43 na 100.000 místních obyvatel během sedmi dní. Pokud by toto číslo dosáhlo 50 na 100.000, znamenalo by to návrat k omezení pohybu a dalším omezujícím opatřením. K jejich vyhlášení je podle primátora města Rolfa-Georga Köhlera kompetentní město.

Už minulý týden místní správa vyhlásila úplné uzavření všech škol a místním sportovním klubům zakázala provozování všech kolektivních a kontaktních sportů. Prezenční výuka na školách bude podle na základě rozhodnutí z nedělního večera zapovězena i tento týden.

Nyní město čeká na výsledky hromadného testování mezi obyvateli obytného domu, který je zjevně ohniskem nového propuknutí epidemie. Na jejich základě hodlá přijmout případné další restrikce.

Od pátku do neděle mělo být otestováno zbylých 80 z celkových 600 obyvatel komplexu. Jde o lidi, kteří se navzdory úřednímu nařízení k testům zatím nedostavili. Úřady navíc předpokládají, že v objektu žije větší množství nenahlášených osob.

Příčina místního propuknutí nákazy je podle deníku Die Welt předmětem sporů. Tvrzení úřadů, že je za ním nedodržení předpisů při oslavách, místní rodiny odmítají. Na facebooku dokonce tvrdí, že se žádné oslavy konce ramadánu nekonaly, ale v blízké mešitě se sešlo "vícero osob" a na této povolené akci byly rozestupy a hygienická pravidla dodržovány.

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, byla nemoc covid-19 dosud diagnostikována u 184.193 lidí, z nichž 8674 zemřelo. Zhruba 169.600 dříve nakažených eviduje RKI jako uzdravené, za posledních 24 hodin se jejich počet zvýšil o čtyři stovky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy