Německý historik: V Rusku se prosazuje černobílý pohled na dějiny

Hledat s Ruskem společný pohled na historii je podle ředitele Německo-ruského muzea v Berlíně Jörga Morrého čím dál tím složitější. Moskevští politici totiž v posledních letech stále urputněji prosazují své přesvědčení, že na dějiny druhé světové války existuje jediný správný pohled, a to ten ruský. Černobílé vidění historie za své podle historika přijala i velká část ruské společnosti. Morré to řekl v rozhovoru s ČTK.

"Co mně nejvíce vadí na ruském přístupu posledních let, je to přesvědčení, že existuje vždy jen jeden úhel pohledu," říká Morré, podle něhož se ruská perspektiva druhé světové války zúžila jen na "zářivé vítězství" a všechno, co do ní nepasuje, bere Rusko jen nerado na vědomí.

Týká se to například paktu Molotov-Ribbentrop, kterým si v srpnu 1939 nacistické Německo a Sovětský svaz rozdělily Polsko, nebo masakru v Katyni, kde sovětská tajná policie NKVD na jaře 1940 postřílela na 22.000 Poláků. "Katyň nepopírají, ale tvrdí: 'No jo, bylo to potřeba, prostě to tak bylo'," popisuje ruské zlehčování šéf muzea, které má za úkol návštěvníkům přibližovat jak německý, tak ruský pohled na druhou světovou válku.

"Přínos západních spojenců k vítězství nad fašismem je opět líčen jako podřadný," nabízí Morré další příklad zúžení ruského pohledu na historii. "Jazykově se často mluví o ruské armádě, a ne sovětské armádě," konstatuje. Podotýká také, že se v Rusku sice správně hovoří o osvobození Evropy od fašismu, ale už se opomíjí, že to bylo spojeno s nárokováním si nadvlády nad velkou částí kontinentu.

Výraznou změnu v pohledu na minulost přičítá expert na Rusko vládě prezidenta Vladimira Putina. "Současná ruská vláda prosazuje politiku síly ve všech ohledech. Vystupuje tak i zahraničněpoliticky a neštítí se použít vojenské prostředky, aby tuto sílu ukázala," poznamenává Morré, podle něhož je to jasně vidět nejpozději od anexe Krymu v roce 2014.

Sílu se režim snaží prosazovat i v pohledu na minulost, a to například skrze zákony, které trestají "falšování historie". V Rusku nyní hrozí trestní stíhání i starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi, který nechal odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády. Podle Morrého se černobílý pohled na dějiny rozšířil i mezi ruskou veřejností. "Ruská společnost přijala názor, že existuje správný pohled na tuto válku, a to znamená, že existuje i ten chybný," míní.

Na odborné úrovni podle historika ještě není situace tak špatná. Jeho instituce, jejíž součástí je i sál, kde Německo přesně před 75 lety v noci z 8. na 9. května 1945 podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci, nadále běžně komunikuje s historiky v Rusku. "S těmi se dají vyměňovat názory a oni vědí, jaký je náš pohled na válku, ale to je spíše odborná diskuse, která na veřejnosti není tak přítomná," podotýká.

Ve veřejné debatě je podle něj hledání společného pohledu stále těžší, protože ruskou vládou stanovený kurz zná jen jednu perspektivu. "To, co historickou vědu dělá tím, čím je - a i mezinárodně - je to, že máme různé perspektivy, že zdůrazňujeme, sledujeme různé aspekty, že odlišně argumentujeme a že z toho vzniká celkový pohled, který je diferencovaný, který není černobílý. To se bohužel v německo-ruské diskusi poněkud ztratilo," uzavírá.

Jörg Morré Rusko historie II. světová válka

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy