Německý ošetřovatel trávil pacienty, aby je mohl zachraňovat

Německo vyšetřuje z pokusu o vraždu ve třech případech nemocničního ošetřovatele, který údajně z touhy po uznání na mnichovské klinice podával pacientům životu nebezpečné léky, aby pak zazářil při jejich záchraně. Oznámila to dnes podle agentury DPA v Mnichově vrchní státní zástupkyně Anne Leidingová.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Podezřelým je 24letý muž, který se činů podle vyšetřovatelů dopustil minulou sobotu a na konci října. Jedenadevadesátiletý pacient je podle policie stále ve vážném, byť stabilním stavu. Z nejhoršího venku jsou pak další 90letý pacient a 54letá žena.

Místem činu byla klinika Rechts der Isar. Primáře při sobotní službě zarazilo, že se stav dvou pacientů náhle a nevysvětlitelně zhoršil. Interní vyšetřování ukázalo na podobnost s případem z konce října, kdy měl také službu nyní obviněný muž.

Ošetřovatel je podezřelý, že pacientům vstříkl nadměrné množství léku, který jim nebyl určen. Stopy těchto nepředepsaných léků se našly v krvi pacientů. Vyšetřující úřady neupřesnily, o jakou látku šlo.

Klinika v sobotu na podezřelého ošetřovatele podala trestní oznámení a muž byl den poté zadržen. Obvinění odmítá.

"Klinika je incidentem znepokojena a podporuje všechna opatření vedoucí k rychlému a transparentnímu objasnění," sdělilo nemocniční zařízení a ujistilo, že dotyčný ošetřovatel byl okamžitě propuštěn.

Muž pečující o starší pacienty nastoupil na mnichovskou kliniku v červenci a pracoval hlavně s osobami vyžadujícími nepřetržitou péči. Podle mnichovského kriminalisty Josefa Wimmera je otázkou, zda nemá na svědomí více případů. "V těsné součinnosti s příslušnou nemocnicí prověřujeme celou pracovní dobu podezřelého s ohledem na možné další oběti nebo nápadné skutečnosti," uvedl Wimmer.

Podezřelý dříve pracoval v Severním Porýní-Vestfálsku, odkud také pochází. Podle dosavadních informací se ale během jeho dřívějších pracovních poměrů podobné případy nevyskytly, uvedl Wimmer.

Z analýzy chatů s nejmenovanou osobou podle státní zástupkyně vyplynulo, že mladý muž se chtěl předvést při záchraně pacientů. "Riskovat život člověka, abych se poté ukázal jako bílý rytíř, to samozřejmě hodnotíme jako nízké pohnutky," řekla Leidingová.

Mnichovská kauza připomíná případ vraha pacientů Nielse Högela, kterého soud v Oldenburgu loni poslal na doživotí do vězení za 85 vražd na klinikách v Oldenburgu a Delmenhorstu. Také tento ošetřovatel podával pacientům nevhodné léky a také jemu šlo podle soudu v první řadě o to mít úspěch při oživování pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Řecko a EU se dohodly na vybudování nového tábora na Lesbu

03.12.2020 21:49 Řecko a Evropská komise budou spolupracovat při budování nového centra pro uprchlíky na ostrově…

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

03.12.2020 20:22 Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle…

Švédsko trvá na tom, že roušky nejsou potřeba

03.12.2020 19:31 Švédsko se bez nošení roušek dosud obešlo. Jejich účinnost v boji proti koronavirové nákaze není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama