Německý prezident chce památník revoluce v NDR. "Srůstání" dopadlo tvrději na východ, přiznal

Německo by mělo vybudovat památník, který by připomínal odvahu východních Němců vedoucí k pádu diktatury v někdejší Německé demokratické republice (NDR). V Postupimi k tomu v projevu k dnešnímu výročí třiceti let od německého znovusjednocení vyzval německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Frank-Walter Steinmeier, německý prezidet
doporučujeme

Ačkoli v Německu znovusjednocení země připomíná řada míst, skutečný památník poklidné revoluce v NDR podle prezidenta chybí. "Nepotřebuje ale Německo také význačné místo, které bude více než památníkem, které bude upomínat na podněty svobody a demokracie mírumilovných revolucionářů?" položil si otázku Steinmeier. "Místo, které bude připomínat, že východní Němci vzali osud do svých rukou a že se sami osvobodili," dodal.

Steinmeier poukázal na to, že jiné význačné dějinné události a kroky taková památná místa mají. Jako příklad zmínil kostel svatého Pavla ve Frankfurtu nad Mohanem, kde v roce 1848 zasedl takzvaný frankfurtský sněm, což bylo první shromáždění demokraticky vybraných zástupců Německého spolku. Hovořil také o spojení první republiky s Výmarským národním shromážděním či o bonnském Koenigovu muzeu, kde v září 1948 zasedla Parlamentní rada, předchůdce dnešního Spolkového sněmu.

"Takové výjimečné místo poklidná revoluce nemá," řekl prezident. "Je to hvězdná chvíle, která bude mít věčné místo v naší demokratické historii," uvedl.

Steinmeier v projevu uznal, že ani 30 let po spojení není Německo tam, kde by chtělo být. "Zároveň jsme dále, než si myslíme," řekl. Připomenul, že proces "srůstání" dopadl tvrději na východ než na západ a že východ je plný příběhů zničených osudů a také míst, kde chybí generace mladých lidí.

Heslo někdejších východoněmeckých demonstrantů "Národ jsme my" nyní podle prezidenta znamená, že národem jsou všichni bez rozdílu. Spojení Německa a jeho utváření migrací a integrací vedlo k tomu, že země je různorodá a pestrá. Když se nyní Němci ohlédnou, uvidí společnou cestu ke sjednocené, svobodné a demokratické zemi uprostřed Evropy. "Na to jsme v tento den oprávněně hrdí a žádná pandemie nám v tom nemůže zabránit," řekl.

"Ano, dnes žijeme v tom nejlepším Německu z celé historie," prohlásil prezident Steinmeier. Ačkoli se žádné velké oslavy kvůli koronaviru konat nemohou, na významu dne to nic nemění, dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko kvůli epidemii koronaviru zavírá školky, obchody a hotely

23.10.2020 10:32 Slovinsko kvůli rapidně rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem znovu zpřísní pravidla.…

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Německo eviduje za den přes 11 tisíc nakažených, vzrostl počet obětí covidu

23.10.2020 08:18 Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama