Německý prezident se omluvil polským obětem německé agrese

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se dnes na vzpomínkové akci k 80. výročí vypuknutí druhé světové války omluvil obětem německé agrese. Podle médií tak učinil za přítomnosti polského prezidenta Andrzeje Dudy ve středopolské Wieluni u Lodže, kde si nálet na začátku války vyžádal první mrtvé v tomto světovém konfliktu.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Frank-Walter Steinmeier
doporučujeme

Duda se sešel se Steinmeierem k pietní akci brzy ráno, vzpomínková akce začala v 04:40, což byl podle přeživších čas, kdy začaly padat první bomby. Mezi hosty byli i přeživší náletu, který si vyžádal odhadem 1200 obětí a který zničil 70 procent města. Pieta začala minutou ticha.

Duda v projevu poděkoval Steinmeierovi, že se vzpomínky bolestivého výročí zúčastnil, poznamenala agentura DPA. Nálet na Wieluň označil za teror a kruté barbarství. "Světová válka změnila svět. To nesmíme nikdy zapomenout," řekl Duda.

Německý prezident ve své řeči uvedl, že to byli Němci, kdo se v Polsku dopustil zločinů proti lidskosti. "Skláním se před oběťmi přepadení Wieluně. Skláním se před polskými oběťmi německé krutovlády. A prosím o odpuštění," řekl Steinmeier.

Pieta se brzy ráno konala také na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk, a to za účasti polského premiéra Mateusze Morawieckého a místopředsedy Evropské komise (EK) Franse Timmermanse. Útok německých jednotek na tamní polskou posádku za úsvitu 1. září 1939 byl dlouho považován za začátek druhé světové války, první bomby ale dopadly na Wieluň.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál? Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, oznámil Cameron

16.09.2019 03:30 Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení…

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama