Německý prezident Steinmeier lituje, že velké státy neuznávají soud v Haagu

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes vyslovil politování nad tím, že významné země jako Spojené státy, Čína a Rusko neuznávají Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Učinil tak u příležitosti vzpomínkové ceremonie k 75. výročí od norimberských procesů, při kterých byli po druhé světové válce souzeni představitelé německého nacistického režimu.

Frank-Walter Steinmeier
doporučujeme

"Bez procesu v Norimberku před 75 lety bychom neměli Mezinárodní trestní soud v Haagu," řekl Steinmeier. Poznamenal, že to byly Spojené státy, které jako jedna z vítězných mocností zformovaly podobu procesu, a tím i vzor pro ICC. "A současná (americká) administrativa aktivně vystupuje proti haagskému soudu," dodal na adresu dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

Steinmeier věří, že Trumpův demokratický nástupce Joe Biden se nejen vrátí na cestu spolupráce, ale uzná i haagský soud. Uvedl také, že by si přál připojení dalších států k ICC. V této souvislosti kritizoval mocnosti za to, že celosvětově závazné normy vnímají jako omezení vlastní moci.

USA sice podepsaly, ale neratifikovaly smlouvu o zřízení ICC z roku 1998. Mezinárodní tribunál nicméně může soudit Američany za zločiny spáchané na území členských zemí. Trump v minulosti opakovaně kritizoval tento soud, že zasahuje do americké jurisdikce a že je při svém rozhodování ovlivňován cizími mocnostmi, jež chtějí USA poškodit. Bílý dům rovněž obviňoval prokuraturu soudu z korupce.

Česká republika statut ICC podepsala v dubnu 1999, v roce 2008 s ratifikací souhlasil parlament a prezident příslušný dokument podepsal v červenci másledujícího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama