Německý prezident Steinmeier varoval před návratem k nacionálnímu egoismu

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se obává, že je v dnešní době na místě se ptát, zda se svět nevrací k nacionálnímu egoismu a brutální mocenské politice. Prohlásil to v projevu ke 150. výročí vzniku Německé říše, která podle něj postrádala demokratické a pluralitní principy.

Frank-Walter Steinmeier, německý prezidet
doporučujeme

"Vzestup německého císařství v globální vojenskou a hospodářskou mocnost mnohým připomíná dnešní vzestup Číny. Modernizace a rychlé změny tehdy byly důvodem nejistoty, který zažehla nacionalismus a populismus. Podobné reakce vidíme dnes v globalizaci a změnách společnosti," řekl Steinmeier.

zdroj: YouTube

"A když se dívám na erozi mezinárodního uspořádání, hrozí světové politice další úpadek k nacionálnímu egoismu a brutální mocenské politice se všemi důsledky, tedy k takové mocenské politice, která kdysi vedla k první světové válce?" položil si prezident otázku.

V projevu Steinmeier připomněl srpnový čin německých demonstrantů nespokojených s karanténními opatřeními, kteří přelezli hrazení u budovy Reichstagu, sídla parlamentu, a s říšskými vlajkami pronikli až na přístupové schodiště.

Připomenul rovněž nedávnou akci příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří vzali útokem budovu Kongresu USA. Takové výjevy by podle prezidenta měly společnost chránit před přílišným sebevědomím. "Demokracie totiž potřebuje nejen sebevědomé ochránce, ale také ty chytré a obranyschopné," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama