Německý soud poslal do vězení Syřana a radikálního islámského kazatele

Soud v Německu dnes uložil Syřanovi trest vězení v délce 4,5 roku za zločiny proti lidskosti, kterých se ve vlasti dopustil ve službách režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Prokuratura proces označuje za historický, neboť je podle ní celosvětově první proti vykonavatelům mučení, které řídil Asadův režim.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Čtyřiačtyřicetiletý Syřan Ijád A. je podle soudu odpovědný za mučení a za omezování osobní svobody. Toho se dopustil na podzim roku 2011 tím, že jako příslušník syrské tajné služby dostal nejméně 30 protivládních demonstrantů do věznice, o které věděl, že zde jsou zadržovaní mučeni.

Prokuratura pro něj žádala trest vězení v délce 5,5 roku. Obhajoba naopak trvala na zprošťujícím verdiktu kvůli výjimečné situaci. Uváděla, že pokud by Ijád A. rozkaz odmítl, ohrozil by tím sebe. V případě dezerce by mohl být dokonce popraven. Obhajoba uváděla, že se sice podílel na zatýkání demonstrantů, zároveň ale nesplnil rozkaz střílet na ně.

Ijád A., který do Německa přišel v dubnu 2018 a o rok později byl zadržen, je souzen v procesu, ve kterém je hlavním obžalovaným Anvar R. Ten podle prokuratury vedl vyšetřovací jednotku, které Ijád A. vypomáhal. Proces s Anvarem R., kterému je připisována odpovědnost za zhruba šest desítek vražd a mučení 4000 lidí, začal loni v dubnu a ještě neskončil.

Německý soud poslal do vězení radikálního islámského kazatele

Do vězení na 10,5 roku musí jít v Německu radikální imám abú Valá, který je považován za šéfa německé odnože teroristické organizace Islámský stát (IS). Dnes o tom rozhodl soud v dolnosaském Celle, který 37letého Iráčana potrestal za členství v teroristické síti a za podporu terorismu.

Abú Valá, který přišel do Německa jako uprchlík v roce 2000, byl před svým zatčením v listopadu 2016 kazatelem v mešitě ve městě Hildesheimu, které leží nedaleko dolnosaského hlavního města Hannoveru. Svá radikální kázání, kterým běžně v mešitě naslouchaly stovky lidí, šířil i po internetu nebo přes speciální mobilní aplikaci. Za vinu ale kazateli obžaloba kladla především to, že se podílel na vyslání nejméně 15 bojovníků do řad IS v Iráku a Sýrii.

Podle německých médií abú Valá stojí za naverbováním Tunisana Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně zabil 12 lidí včetně jedné Česky. Amri nejprve zastřelil polského řidiče kamionu, s jehož vozem poté najel do davu na vánočním trhu, kde zemřelo jedenáct lidí a dalších 50 bylo zraněno. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama