Německý soud v procesu s nacistickým dozorcem snížil kvalifikaci

Německý soud v procesu s třiadevadesátiletým Brunem Deyem, který byl jako bývalý příslušník nacistické ozbrojené organizace SS obžalován z podílu na smrti 5230 lidí, zejména Židů, snížil kvalifikaci z napomáhání k vraždám na zabití. Požádala o to prokuratura, která se obávala, že by s přísnějším hodnocením Deyeho činů nebylo možné dovést případ do konce, napsala dnes agentura DPA.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mluvčí soudu uvedl, že obvinění z napomáhání k vraždám ale výslovně vyloučeno nebylo, nadále ho mohou vznést ti, kteří se k žalobě připojili, což jsou přeživší a jejich rodiny. Mluvčí dodal, že by si to tito lidé měli důkladně promyslet, protože prokázání tohoto činu je po 75 letech obtížné.

Dey byl nasazen jako dozorce v nacistickém koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku a v době činů, ze kterých se zodpovídá, mu bylo 17 let, případ proto rozplétá soud pro mladistvé. Podle státního zastupitelství byl obžalovaný v Stutthofu coby dozorce nasazen od srpna 1944 do dubna následujícího roku a při plnění svých povinností usnadnil zabíjení vězňů.

Dey nepopírá, že v koncentračním táboře působil, ale vinu odmítl. Již loni před soudem vypověděl, že ho vzpomínky na zvěrstva v táboře trápí celý život. Vypovídal také o tom, že při službě v táboře viděl mnoho mrtvých.

Jeden ze svědků, který se do Stutthofu dostal jako mimino s matkou, bývalého dozorce v soudní síni objal na znamení, že mu odpouští.

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu, jeho pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí. Ve Stutthofu byli vězněni mimo jiné Poláci, sovětští váleční zajatci a Židé, kteří zde byli systematicky vražděni, součástí zařízení byla i plynová komora.

Německo po usvědčení dozorce z vyhlazovacího tábora Sobibor Johna Demjanjuka v roce 2011 vystupňovalo úsilí o stíhání dalších lidí, kteří se na nižších úrovních na hromadném zabíjení podíleli třeba jen nepřímo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama