Německý tisk: Slováci mají dost korupce, odvolali mafiánské elity

Slováci už mají dost korupce a organizované kriminality v politice, a proto v sobotních parlamentních volbách odvolali mafiánské elity, píše německý tisk o hlasování, v němž propadly strany dosavadní vládní koalice.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

"Málokteré parlamentní volby v dějinách samostatného Slovenska byly očekávány s takovým napětím jako tyto. Byly to volby velkého hněvu a velkých nadějí," míní server televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle, podle něhož mělo stále více Slováků od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka před dvěma lety pocit, že žijí v mafiánském státě, který ovládá klika zkorumpovaných politiků a zločinných oligarchů.

"Slováci mají dost korupce a organizované kriminality v politice," konstatuje Deutsche Welle. "Lidé na Slovensku odvolali elity používající mafiánské způsoby," píše zase list Frankfurter Rundschau, podle něhož to nikdo nečekal, ale hlasování vedlo k politickému zemětřesení. Zvítězilo v něm s 25 procenty hlasů protestní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče před dlouhá léta nejsilnější stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) s 18,3 procenta.

Za hlavní důvod propadu Směru-SD považuje i Frankfurter Rundschau vraždu Kuciaka a její následné vyšetřování, které odhalilo "mafiózní síť v politice, hospodářství a justici sahající až do nejvyšších pater vlády".

Lidé dosavadní vládě předhazovali korupci a zneužití moci a v neposlední řadě také zodpovědnost za vraždu Kuciaka a jeho snoubenky, konstatuje také deník Süddeutsche Zeitung, který poukazuje i na to, že "fašistická strana" Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) nedopadla nakonec tak dobře, jak se čekalo.

Ani tak ale nemusí být podle Deutsche Welle sestavování vlády jednoduchou záležitostí. "Většina voličů hlasovala pro těžko vypočitatelné protestní strany, které zastávají pravicově konzervativní, pravicově populistické a euroskeptické pozice," píše server, podle něhož se do parlamentu dostala jediná strana z umírněného liberálně-konzervativního spektra. "Slovensko tak směřuje do nejisté, možná nestabilní budoucnosti," podotýká.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 08:53 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama