Němečtí agenti sledují protestní hnutí Querdenker, padá na něj podezření z extremismu

Německá domácí kontrarozvědka ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko začala sledovat počínání skupiny protestujících proti vládním koronavirovým restrikcím. Informovala o tom dnes agentura DPA. Už dříve se objevila varování, že protestní hnutí odpůrců protiepidemických opatření je pod sílícím vlivem pravicových radikálů.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Zpravodajci, kteří se zaměřují na potenciálně extremistickou a protistátní činnost, zaměřili podle DPA svou pozornost na skupinu Querdenken 711. Ta byla založena ve Stuttgartu a je považována za původce hnutí "jinak smýšlejících" (Querdenker), kteří vyvolávající protesty proti vládním opatřením po celém Německu.

Existuje dostatek závažných záchytných bodů pro podezření, že skupina vyvíjí extremistickou činnost, konstatovali dnes bádensko-württemberský ministr vnitra Thomas Strobl a šéfka regionálního úřadu pro ochranu ústavy Beate Bubeová.

Několik údajných aktérů hnutí úřad řadí do prostředí krajně pravicových hnutí Reichsbürger (Občané Říše) a Selbstverwalter (Samosprávci), která popírají existenci spolkové republiky a demokratické a státoprávní struktury.

Podle zpravodajského magazínu Der Spiegel jsou úřady zvlášť znepokojeny svoláváním velkého silvestrovského protestu do Berlína. Už minulý měsíc byla policie nucena použít vodní děla a pepřový sprej při rozhánění tisícovek odpůrců vládních restrikcí v Berlíně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 11:03 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama