Němečtí poslanci schválili povinné očkování pro zdravotníky

Nejpozději k 15. březnu 2022 musí být zdravotníci, pečovatelé a záchranáři v Německu očkovaní proti nemoci covid-19, případně být z infekce vyléčeni, v opačném případě nebudou moci své profese zastávat. Výjimku mají pouze osoby, které ze zdravotních důvodů vakcinovány být nemohou. Dnes o tom rozhodli poslanci Spolkového sněmu a následně také Spolková rada, která zastupuje německé spolkové země. Německo zároveň připravuje všeobecnou očkovací povinnost, která by podle představ nového kancléře Olafa Scholze měla platit nejpozději od března.

Očkovací povinnost pro vybrané profese získala v parlamentu širokou podporu, ruku pro ni zvedli nejen poslanci vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP), ale také opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Unie již před hlasování uvedla, že i přes výhrady návrh podpoří. Z 689 odevzdaných hlasů jich pro povinné očkování zdravotníků bylo 571 a proti 80. Hlasování se zdrželo 38 zákonodárců.

S povinným očkováním nesouhlasili poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová. Na počátku pandemie AfD sice žádala rázná opatření, po několika měsících ale názor přehodnotila a nyní je považuje za omezování lidských svobod.

Návrh podobně hladce jako ve Spolkovém sněmu prošel i Spolkovou radou. Již před hlasováním řekl durynský premiér Bodo Ramelow z postkomunistické Levice, že pro úpravu ruku zvedne. Poslanci Levice se dnes přitom ve Spolkovém sněmu hlasování zdrželi. Durynsko je po Sasku koronavirem druhou nejpostiženější spolkovou zemí.

Právní předpis musí ještě podepsat prezident Frank-Walter Steinmeier a poté bude vydán ve spolkovém věstníku, čímž vstoupí v platnost.

Očkovací povinnost je součástí novely protiepidemického zákona, kterým se Německo v boji s pandemií řídí od listopadu, kdy v zemi vypršel celostátní epidemický stav. Tento nouzový režim poskytoval vládě značné pravomoci, nyní má ale hlavní slovo parlament. Ten také bude zřejmě v lednu hlasovat o zavedení všeobecné očkovací povinnosti.

O povinném očkování ve čtvrtek Scholz jednal se zemskými premiéry. Povinnost by mohla platit již od února, v médiích se ale často zmiňuje i 15. březen, kdy bude očkování vyžadováno od zdravotníků. Scholz konkrétní datum na čtvrteční tiskové konferenci nezmínil. "Zákon vstoupí v platnost velmi rychle," odpověděl na dotazy novinářů. Berlínský primátor Michael Müller k tomu uvedl, že na termínu nezáleží. "O povinném očkování se debatuje týdny. Bez jakýchkoli pochybností je rozhodnuto, že bude," řekl Müller. Premiér západoněmeckého Severního Porýní-Westfálska Hendrik Wüst, který grémiu předsedů zemských vlád šéfuje, řekl, že kvůli dramatické epidemické situaci v Německu požaduje co nejrychlejší schválení povinné vakcinace.

Prozatím bude očkování povinné pro zdravotníky, pečovatele, zaměstnance rehabilitačních klinik a také záchranáře. Alternativou k očkování je prodělání infekce, dokladem je pozitivní PCR test. Platnost pozitivního PCR testu jako dokladu o prodělání nemoci začíná 28 dní po zjištění infekce a končí po 180 dnech. Očkování, případně doklad o prodělání nemoci nemusí mít ti, kteří lékařskou zprávou doloží, že ze zdravotních důvodů nemohou být vakcinováni. Noví zaměstnanci se očkováním musí prokázat ještě před nástupem do práce.

Novela rovněž umožňuje spolkovým zemím prodloužit rázná karanténní omezení, která by podle původního znění protiepidemického zákona musela skončit k 15. prosinci, kdy mělo vypršet přechodné období po konci epidemického stavu celostátního významu. To se týká místních zákazů nočního vycházení pro neočkované nebo nucených uzavírek obchodů, restaurací a volnočasových zařízení. Možnost omezení prodloužit požadovalo nejhlasitěji Sasko, které je koronavirem jednou z nejpostiženějších spolkových zemí.

Výše zmíněná přísná opatření mohou být jen prodloužena, pokud je země zavedly ještě před vypršením nouzového režimu. Nově zaváděny zákazy nočního vycházení či cestovní omezení již být nemohou. Vyloučeny jsou i plošné uzavírky obchodů a volnočasových zařízení, takový postup je možný jen v ohniscích epidemie.

Protiepidemický zákon, který byl naposledy upravován v listopadu, má vládě pomoci urychlit očkování. Po proškolení mohou vakcinovat také lékárníci, zvěrolékaři a zubaři. Zájemcům o očkování musí být v takovém případě více než 12 let.

Související

Více souvisejících

Německo očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy