Nemocnicím v EU dochází léky pro pacienty s covid-19

Nemocnicím v Evropské unii v důsledku omezení v obchodu a vytváření nadměrných zásob v členských zemích hrozí nedostatek léků pro pacienty trpící nemocí covid-19. S odvoláním na unijní činitele a zástupce farmaceutického průmyslu to dnes napsala agentura Reuters. Evropská komise údajně v tomto směru zkoumá legálnost kroků několika zemí včetně Slovenska.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nemocnicím v EU dochází léky pro pacienty s covid-19
doporučujeme

Vlády v mnoha zemích unijní sedmadvacítky včetně ČR kvůli boji proti koronaviru přijaly opatření omezující prodej klíčových výrobků, jako jsou některá léčiva a osobní ochranné pomůcky. Podle Reuters nastaly problémy zejména s dostupností léků, které jsou podávané pacientům s těžkým průběhem covid-19. Mezi ně patří anestetika, antibiotika či látky na uvolnění svalů, díky nimž lze pacienty připojovat na plicní ventilátory.

Několik velkých evropských nemocnic včetně milánské San Raffaele a barcelonské Vall d'Hebron minulý týden ve společném prohlášení uvedlo, že zanedlouho nebudou schopné nemoc z nového koronaviru léčit, pakliže nebudou obchodní omezení uvolněna. "Některé členské státy EU naznačily, že začínají pozorovat nedostatek jistých léčiv podávaných pacientům s covid-19, případně očekávají, že takový nedostatek brzy přijde," dodává dnešní prohlášení Evropské lékové agentury (EMA).

Podle zdrojů z farmaceutického průmyslu jsou aktuálně hlavními překážkami opatření v rámci EU, nikoli problémy v Číně nebo Indii, které se vyskytly na počátku pandemie.

"Státy si budují zásoby. To je rozumné, ale někdy jsou zásoby příliš velké a nedostane se tak na země, které mají problémy," řekl Adrian van den Hoven z organizace Medicines for Europe zastupující výrobce generických léků v EU. Zmínil i případ, kdy objednávka jisté země odpovídala roční produkci dané firmy. Podle šéfa obchodního spolku Affordable Medicines Europe Kaspera Ernesta se nadměrného hromadění léků dopouští mimo jiné Rakousko a Portugalsko.

Pokud jde o vývoz strategicky důležitých léků, některé země jej nyní umožňují jen v případě uspokojení národních potřeb. Evropská komise dnes oznámila, že v této souvislosti zkoumá legálnost kroků ze strany Slovenska, Polska, Maďarska, Francie a Rumunska. Česká vláda před třemi týdny zakázala export léčiv dovezených do ČR, už předtím zakázala vývoz respirátorů třídy FFP3 a dezinfekčních přípravků na ruce.

"V době, kdy se soustředíme na záchranu životů, není správný čas na omezování exportu léčiv a klíčového zdravotnického vybavení, ani na to nechávat doběhnout jejich trvanlivost místo sdílení," řekla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Obžalovaný Kočner je egocentrik s narcistickými rysy,…

01.06.2020 13:10 Egocentrikem s narcistickými rysy nazvala znalkyně slovenského podnikatele Mariana Kočnera, který…

V Paříži se otevřou terasy kaváren, podle kritiků na úkor chodců

01.06.2020 12:06 Kandidátka na funkci pařížské starostky v komunálních volbách Rachida Datiová kritizovala město za…

Němce tříští názor na povinné očkování proti koronaviru

01.06.2020 10:57 Němci jsou rozděleni v názoru na to, jestli by očkování proti koronaviru mělo být povinné. Tuto…

Slovensko po dvou a půl měsících částečně otevřelo školy

01.06.2020 10:28 Slovensko dnes po dvou a půl měsících částečně otevřelo školy, které plošně uzavřelo v březnu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy