Neočkovaní v Německu čelí novým omezením, v části Saska nesmí v noci ven

Návštěvu restaurace, setkání s přáteli nebo pořízení nových věcí v nákupním středisku, to vše si ode dneška v řadě německých regionů musí odpustit lidé bez očkování proti nemoci covid-19. V oblastech, kde se nákaza prudce šíří, nesmí neočkování v noci vycházet, pokud k tomu nemají pádný důvod.

Německo, ilustrační fotografie.

Za posledních 24 hodin 83milionové Německo vykázalo 30.643 nakažených. Počet nově infikovaných za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel aktuálně podle Institutu Roberta Kocha (RKI) činí 386,5, což je dvojnásobek nejhorší hodnoty za předchozí pandemické vlny. Vedení nejpostiženějších spolkových zemí dalo v uplynulých dnech jasně na vědomí, že proti rychlému šíření tvrdě zakročí.

"Svobodě bez odpovědnosti se říká egoismus," řekl saský premiér Michael Kretschmer, když kritizoval neochotu obyvatel Saska nechat se očkovat. Podobně rázně hovořil i jeho bavorský kolega Markus Söder. "Očkovaní se nyní mohou oprávněně zlobit," řekl Söder k novým karanténním opatřením.

Sasko dneškem přešlo na systém, kdy vstup bez očkování, případně potvrzení o překonání infekce, není až na výjimky možný. Neočkování se tak dostanou jen do supermarketů, lékáren a drogerií. Pro všechny bez rozdílu se pak v Sasku zavřely bary, kluby, aquaparky, posilovny a další volnočasová zařízení. Sasko rovněž utlumilo turistický ruch, zakázány jsou na území této spolkové země tuzemské turistické zájezdy a také ubytování turistů, do hotelů tak mohou jen lidé cestující služebně.

Neočkovaným Sasko také nařídilo omezit kontakty, na návštěvu jiné domácnosti může jen jeden člověk. Očkovaní, uzdravení a děti do 16 let se nepočítají. Nejtvrdším opatřením je pak zákaz nočního vycházení, kdy od 22:00 do šesti hodin ráno nadcházejícího dne nesmí neočkovaní opouštět domov. Toto omezení platí v saských okresech, kde sedmidenní průměr nově nakažených na 100.000 obyvatel překročil tisícovku. V pátek limit překračovaly dva z celkových 13 okresů, dnes jich je sedm a další se hranici blíží.

Cestou zákazu vycházení se ode dneška vydalo také Bádensko-Württembersko na jihu Německa. Omezení platí zatím ve třech okresech, kde neočkovaní od 21:00 do 5:00 následujícího dne nesmí bez pádného důvodu opustit domov. Úřady jako pádné uznávají jen pracovní a zdravotní důvody. Zemská vláda již varovala, že kvůli rychlému šíření infekce bude noční vycházení brzy zakázáno i v dalších okresech.

Stejně jako v Sasku, tak i v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Šlesvicku-Holštýnsku, Hamburku, Sársku a v dalších německých regionech musí neočkovaní počítat s omezeními, mimo jiné se nedostanou do restaurací a volnočasových zařízení. Zkomplikovala se rovněž práce neočkovaným žurnalistům, kteří například v Berlíně nemohou na vládní tiskové konference organizované novinářským svazem BPK. Tento svaz třikrát týdně pořádá tiskové konference vládních mluvčích a mimo jiné i pravidelnou konferenci ministra zdravotnictví Jense Spahna.

Bavorsko v regionech se sedmidenní incidencí vyšší než 1000 zavedlo uzávěru i pro imunizované. Söder zpřísněná opatření označuje za de facto lockdown, naopak Kretschmer slovo uzávěra nepoužívá a hovoří o takzvaném covidovém vlnolamu. Podle kritiků na pojmenování nezáleží, protože opatření není nic jiného než uzávěra. Na sociálních sítích pak řada uživatelů zemským vládám i spolkové vládě vyčítá, že situaci dramatizují. "Zavádíte něco, o čemž se ví, že neúčinkuje. Lidé si mezitím najdou cesty, jak vaše nesmyslná pravidla obejít, a vy se opět ukážete jako lháři," vzkázal na twitteru saskému premiérovi Thomas Kuhr.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Británie či Austrálie se přidávají k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

Německá policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:17 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Slovensko uvolní restrikce pro obyvatele naočkované proti covidu

08.12.2021 16:38 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Angela Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství svému nástupci…

08.12.2021 15:39 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Vraždu rodiny u Berlína zřejmě spáchal otec. Padělal očkovací certifikát,…

08.12.2021 15:14 Pravděpodobnou vraždu manželky a svých tří dětí u Berlína nejspíše spáchal otec v důsledku obav, že…

Scholz déle než čtyři roky nevydrží, myslí si většina Němců

08.12.2021 14:46 Dvě třetiny Němců nevěří, že nový sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz bude vládnout déle než…

Německo má vládu. Kancléřem se stal Scholz, prezident jmenoval ministry

08.12.2021 14:14 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Scholz bude jednat, kde Merkelová reagovala, říká autor biografie o…

08.12.2021 12:47 Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Zároveň už…

Hrozba vyloučení z veřejného života vede k vyšší proočkovanosti, ukazuje…

08.12.2021 12:28 Hrozba vyloučení neočkovaných z mnoha oblastí veřejného života zvyšuje ochotu lidí nechat si dát…

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, Scholz složil slib

08.12.2021 12:25 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Související:

Právě se děje

reklama