"Neomezený vládce nedemokratického Maďarska". Na Orbána se valí kritika z USA

NÁZOR - V Maďarsku probíhá protidemokratický převrat, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm podotýká, že autokraté vždy využívali mimořádných situací jako příležitosti ke koncentraci moci.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Výjimečný stav může trvat roky

Nemělo by být tedy překvapivé, že pandemii nového koronaviru využili vládci pevné ruky jako ruský prezident Vladimir Putin či někdejší vůdce thajské junty Prajutch Čan-Oča, konstatuje americký server. Za pozoruhodné považuje to, že k zatím nejotevřenějšímu a nejdalekosáhlejšímu politickému převratu během koronavirové pandemie došlo v Maďarsku.

V zemi, která je nominálně středoevropskou demokracií a členem NATO a EU, v pondělí parlament ovládaný pravicovou nacionalistickou stranou premiéra Viktora Orbána udělil tomuto politikovi pravomoc ignorovat platné zákony a vládnou pomocí dekretů, navíc na časově neomezenou dobu, upozorňuje Washington Post.

Maďarský parlament se vzdá své funkce a ačkoliv bude nadále fungovat nejvyšší soud, Orbán získal pravomoc měnit jeho procedury, konstatuje editorial. Podotýká, že až do konce nouzového stavu jsou pozastaveny volby, přičemž nouzový stav má trvat do "eliminace lidské pandemie" a "jejích škodlivých dopadů", což může trvat roky.

"Maďaři, kteří protestují proti tomuto uchopení moci, budou riskovat svou svobodu," varuje renomovaný deník. Vysvětluje, že každý, kdo bude označen za šiřitele "lživých zpráv", může být potrestán až pětiletým vězením.

Stejně tak mohou až na osm let skončit za mřížemi ti, kteří budou shledáni vinnými z maření snahy bojovat s epidemií, uvádí americký server. Podotýká, že provládní média ostatně již volají po obžalobě opozičních předáků za to, že hovoří - oprávněně - o nepřipravenosti maďarského zdravotnictví na současnou epidemii.

Orbán připomíná ty, proti kterým bojoval

Podobně jako jiné země světa má i Maďarsko důvod přijímat opatření proti koronaviru, přiznává washingtonský deník. Zdůrazňuje ovšem, že průběh epidemie v této desetimilionové zemi se ani zdaleka neblíží tomu, co zažívá Itálie, Španělsko či Spojené státy.

Ve středu celé Maďarsko hlásilo přes pět stovek nakažených, tedy stejně jako má například jen americká metropole, vyzdvihuje vlivný server. Dodává, že pohyb přes hranice je v Maďarsku omezený již od roku 2015, kdy parlament dal Orbánovi mimořádné pravomoci k reakci na uprchlickou vlnu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Orbán, který začal svou politickou kariéru bojem proti někdejšímu maďarskému komunistickému režimu, nyní připomíná své bývalé nepřátele," nebere si servítky Washington Post. Připomíná, že během uplynulé dekády Orbán zosnoval ukončení činnosti či převzetí téměř všech nezávislých médií, soudy obsadil sobě věrnými a změnil volební systém ve prospěch své strany.

Nyní se Orbán vypořádal s parlamentem a volbami na dobu, kterou uzná za vhodnou, shrnuje editorial. Naznačuje, že délka jeho osobní vlády se zřejmě nebude odvíjet tolik od vývoje koronaviru, ale od síly tlaku, který na něj vyvinou země EU a NATO.   

Jejich reakce je zatím ale slabá, upozorňuje prestižní deník. Připomíná, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý vyslovila proti rozsáhlým a časově neomezeným opatřením, aniž by Maďarsko jmenovala, zatímco administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, která loni odměnila Orbána pozváním do Bílého domu, zatím jeho převrat nikterak nekomentovala.

Proto washingtonský server oceňuje prohlášení předsedů zahraničních výborů obou komor amerického Kongresu, republikánského senátora Jamese Rische a demokratického kongresmana Eliota Engela, který se nechal slyšet, že Orbán si zajistil pozici "neomezeného vládce nedemokratického Maďarska".   

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko neotevřelo některé přechody s Českem, Hamáček situaci řeší

26.05.2020 14:33 Některé přechody s Rakouskem nejsou otevřené, přestože ode dneška rozhodnutím vlády mají být.…

Střet Fica s Pellegrinim. Straně Směr-SD hrozí podle médií rozkol

26.05.2020 13:09 Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD), kteří po porážce v únorových volbách skončili po…

V Itálii začal obří průzkum promořenosti

26.05.2020 10:31 V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká…

Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

26.05.2020 08:44 Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy