Neonacista v řadách CDU? Vládou v Sasku-Anhaltsku otřásá skandál

V koaliční regionální vládě německé spolkové země Sasko-Anhaltsko vyvolaly spory nově zveřejněné fotografie z krajně pravicové demonstrace z roku 2011, které se jako pořadatel zúčastnil okresní politik vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Robert Möritz. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Sociální demokraté (SPD) a Zelení, kteří spolu s CDU tvoří v Sasku-Anhaltsku zemskou vládu, vyčítají konzervativní unii politickou dezorientaci a žádají jasné kroky.

Kontroverzní snímky tehdy 19letého Möritze na neonacistickém shromáždění v Halle se na sociálních sítích objevily ve středu.

Möritz nejprve tvrdil, že nikdy nepůsobil jako pořadatelský dohled na krajně pravicových a ani krajně levicových akcích. V pátek na krizovém zasedání okresního předsednictva ale přiznal, že jako pořadatel pro krajní pravici pracoval, což nyní hodnotí jako chybu.

Kritici poukazují na to, že když byl Möritz na demonstraci jen pracovně, proč si na sebe oblékl triko s logem neonacistické kapely Endstufe (Poslední fáze).

Möritz se rovněž přiznal, že tehdy nebyl ještě názorově pevně zakotven a že byl členem kontroverzního spolku Uniter. O něj se úřady zajímaly kvůli napojení na radikální prostředí a kvůli podpoře autokratických režimů, civilní rozvědka ho ale na seznam sledovaných spolků nezařadila.

Okresní předsednictvo CDU v pátek hlasovalo proti Möritzově vyloučení ze strany i ze stranické funkce. Zeleným i socialistům se postoj CDU k případu nelíbí a kritizují ho.

"Zemský předseda (CDU) Holger Stahlknecht a zemský premiér (Reiner) Haseloff mají povinnost postavit se jako hradba proti pravicovému extremismu," uvedlo sasko-anhaltské vedení Zelených.

Podle sociálních demokratů ztratila CDU v Sasku-Anhaltsku politickou orientaci. Od doby, co se zemský ministr vnitra Stahlknecht stal zemským předsedou CDU, bloudí podle socialistů sasko-anhaltská CDU v politické zemi nikoho. "Nikdo očividně nedrží otěže v ruce, aby držel rozumný kurz," prohlásil zemský šéf SPD Burkhard Lischka.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama