Nepřítelem nejsou lidé s jiným názorem, ale virus, řekla v projevu Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve svém novoročním projevu přrohlásila, že nepřítelem nejsou lidé s opačnými názory nebo opatření proti šíření nákazy, ale koronavirus. Rok 2020 považuje za výjimečný a asi nejtěžší, jaký pamatuje.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Čaputová uvedla, že loni lidé na Slovensku zažili příliš mnoho sporů, které je připravují o potřebný nadhled a brání jim dívat se dopředu. "Pro zvládnutí krize potřebujeme vidět v tom druhém... člověka, o jehož pochopení nikdy neztratí smysl se snažit," řekla slovenská prezidentka. Je podle ní nutné obrátit pozornost od toho, "kdo za to může" k tomu, "co s tím umíme udělat".

Apelovala, aby lidé byli pozorní, z jakých zdrojů čerpají informace. "Ani strach a hněv, který možná právem cítíte, není důvodem pro zjednodušené verze reality," uvedla.

Za práci během krize vyvolané koronavirem poděkovala nejen zdravotníkům, hasičům nebo učitelům, ale i zástupcům profesí, které jsou podle ní často přehlížené, jako jsou prodavačky, ošetřovatelky nebo řidiči.

Ve svém druhém prezidentském novoročním proslovu Čaputová také vyzvala, aby Slovensko nepromarnilo pomoc, jakou mu přinese Fond obnovy, který nedávno na podporu ekonomik schválila Evropská unie. Peníze od EU podle ní pomohou odstraňovat následky krize, ale i řešit příčiny zranitelnosti Slovenska a jeho nízké odolnosti. Přála by si, aby byly využity také ke zlepšení kvality a dostupnosti vzdělání. "Děti, které zažily největší krizi ve vzdělávání, si zaslouží i největší změnu ve školství k lepšímu," řekla prezidentka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 19:21 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama