Neuvěřitelné. Slovák měl v krvi devět promile, našli ho před poliklinikou

Dva policisté našli v sobotu ráno na lavičce před poliklinikou v Trnavě muže, u kterého bylo později zjištěno, že má v krvi devět promile alkoholu. Muž u sebe neměl žádné doklady, nakonec ho ale policie zřejmě identifikovala pomocí sociálních sítí.

alkoholtester
doporučujeme

Muže našli policisté na lavičce před vchodem do trnavské polikliniky v sobotu v šest hodin ráno. Strážníci muži poskytli první pomoc a zavolali záchranáře. Ti ho pak oživovali a následně odvezli do nemocnice.

Muž u sebe neměl doklady, ani nebyl hlášený jako nezvěstný. Policie tak ve snaze ho identifikovat umístila výzvu na facebook. Uvedla, že jde o muže střední postavy ve věku 30 až 35 let. Muž má hnědé oči, nakrátko ostříhané černé vlasy, vzadu na hlavě pleš a na bradě tři zahojené jizvy. Ve výzvě byl rovněž popis oblečení, které měl muž na sobě.

Největší šok pro policisty podle webu Pravda nicméně přišel ve chvíli, kdy byla muži změřena hladina alkoholu v krvi a objevilo se číslo, které za celou svou kariéru ještě neviděli. "V krvi mu zjistili devět promile alkoholu," upřesnila policejní mluvčí Mária Linkešová.

Podle webu Dnes24 musel muž na posezení vypít asi 1,9 litru vodky či 19 litrů piva nebo sedm litrů vína, aby dosáhl kritických devíti promile.

"To je možná nový slovenský rekord," reagoval podle webu Pravda lékař a záchranář Viliam Dobiáš. "Alkohol tlumí mozkové buňky. Nejprve ty, které ovlivňují naši povahu, proto si na začátku začne člověk připadat moudrý a krásný. Postupně tlumí buňky šedé kůry mozkové, které nás drží při vědomí. Když však stoupá koncentrace alkoholu, tlumí všechny buňky v těle i v mozku, které mají na starosti automatické centra, udržují krevní oběh, dýchání, takže dochází ke ztrátě koordinační funkce mozku," vysvětlil Dobiáš s tím, že v bezvědomí se člověk může i zadusit. Dýchání se zpomalí, je mělčí a nedostatek kyslíku také prohlubuje bezvědomí.

"Dále dochází ke ztrátě kontroly nad činností srdce, rozšíření všech cév v těle, sníží se krevní tlak, a to znamená kritické snížení hladiny kyslíku a živin, což poškodí mozek a srdce. Je to začarovaný kruh, který pak vede k zástavě dýchání, krevního oběhu. Nebo se člověk ještě předtím zadusí žaludečním obsahem, " upřesnil Dobiáš a doplnil, že na takové zadušení mohou stačit tři nebo čtyři promile.

K tomu, aby člověk přežil devět promile, musí podle Dobiáše pít pravidelně. Takto vysokou hladinu alkoholu v krvi nicméně podle svých slov ještě u nikoho nenaměřil. "Nejvíc to bylo 6,7 promile," poznamenal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté…

29.11.2020 18:18 Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty,…

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

29.11.2020 16:19 Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují…

Maďarský komisař přirovnal Sorose k Hitlerovi. Hnusná provokace, ozvala se…

29.11.2020 15:51 Kritické reakce a výzvy k odvolání vyvolal kulturní komisař maďarské vlády Szilárd Demeter, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama