Nezletilí migranti stále častěji překonávají Lamanšský průliv

Dostat se do kamionu je kvůli omezením v dopravě těžší, a tak se stále více nezletilých migrantů bez doprovodu pokouší dostat z Francie do Británie přes moře. Píše o tom agentura AFP.

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

"Pozorujeme rostoucí počet mladých lidí, kteří se plaví přes Lamanšský průliv, aby požádali o azyl v Británii," říká Roger Gough, který stojí v čele rady hrabství Kent na jihozápadě Anglie. V této části země se nachází i Dover, který je hlavním vstupním přístavem pro lodní dopravu z kontinentu.

Zatímco v loňském roce se hrabství staralo o "230 až 250 mladých" migrantů, nyní se podle Gougha tento počet "téměř zdvojnásobil a blíží se 470". "A noví stále připlouvají," dodává.

Od konce roku 2018 se počet pokusů o překonání Lamanšského průlivu mezi Francií a Británií znásobil hned několikrát, a to navzdory nebezpečí, která z tohoto způsobu cesty vyplývají. V úžině je hustá doprava, silné mořské proudy i nízká teplota vody. V roce 2019 francouzské a britské úřady podle francouzské námořní prefektury zajistily v této oblasti 2758 migrantů, tedy čtyřikrát více než v roce 2018.

Pandemie tento trend jen posílila. Kvůli ní totiž ubylo nákladní dopravy, a migranti se tak pokoušejí překonat průliv na malých loďkách.

"Vídávali jsme mladé přijíždět v kamionech. To byla typická cesta," říká Gough. "Jak se zaváděla karanténní opatření v Evropě a snížil se objem nákladní dopravy, dostávají se do země na loďkách", dodává politik z Kentu.

Od okamžiku, kdy Británie 23. března zavedla celostátní karanténu, dorazilo podle britské agentury PA do země na malých loďkách nejméně tisíc migrantů. Jen 8. května jich připlulo nejméně 145. Od počátku tohoto roku francouzské bezpečnostní složky překazily 230 pokusů o překonání průlivu, z toho jen v dubnu 79.

"Novým faktorem od počátku karantény je počasí. Je totiž mnohem příznivější pro přeplouvání. Noci jsou klidné s trochou mlhy. Úspěšnost se tak zvýšila, zhruba z 60 na 80 procent. To nalákalo i migranty z Calais," říká François Guennoc, místopředseda organizace L'Auberge des migrants, která se stará o migranty žijící v okolí francouzského přístavního města Calais.

"Po vyhlášení karantény se uzavřely pláže, a migranti tak nepřímo získali výhodu, protože obyvatelé z pobřeží už nám nemohou nahlásit, když vidí, že se někdo pokouší průliv překonat," řekl AFP nejmenovaný francouzský policista, který se zabývá situací migrantů v Calais a okolí.

Podle Brita Gougha "jsou mladí lidé, kteří nyní přijíždějí, typicky chlapci mezi 16 a 17 lety", většinou Íránci, Iráčané nebo Afghánci. Goughovo hrabství má nyní nelehký úkol migranty přijímat a zároveň dodržovat pravidla bezpečných rozestupů přijatá v boji proti šíření koronaviru. Podle Gougha to přináší i dodatečný "finanční tlak".

Hrabství Kent, které mělo jen jedno azylové středisko, má nyní tři. Kromě 469 nezletilých migrantů, o které pečuje, je zodpovědné i za 932 mladých dospělých mezi 18 a 25 lety.

Mluvčí britského ministerstva vnitra na dotaz AFP zdůraznil, že "vláda bere blaho dětí bez doprovodu velice vážně a poskytuje finanční prostředky místním úřadům, včetně těch v Kentu".

Aby odradila migranty od přeplouvání Lamanšského průlivu, spolupracuje Británie s Francií a posílá zpět víc migrantů, kteří se o nebezpečnou cestu pokusí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy