Něžná revoluce převrátila všechno naruby, píše slovenský tisk k výročí 17. listopadu

Před 30 lety přišla na Slovensko svoboda a demokracie, komunistický režim v tehdejším Československu se v roce 1989 začal hroutit během demonstrací, které odstartovali studenti, napsal dnes slovenský tisk ke kulatému výročí takzvané sametové revoluce.

"Svoboda a demokracie daly obyvatelům země skutečná lidská a politická práva. Dnes je vnímáme jako samozřejmost," napsal list Pravda, který k výročí událostí listopadu 1989 také přinesl ve svém vydání zvláštní přílohu.

Největší chybou za 30 let po sametové revoluci, která na Slovensku nese přívlastek "něžná", je podle listu patrně skutečnost, že se rozplývají ideály a hodnoty. "Něžná revoluce převrátila všechno naruby. Nic lepšího jako to, co přinesla, jsme ovšem na Slovensku dosud neměli," uvedla Pravda.

"Socialistický režim se začal hroutit během studentských listopadových demonstrací. První začali s protestem mladí v Bratislavě, ale málokdo o nich věděl," napsal list Plus Jeden deň k průvodu asi dvou stovek studentů, kteří prošli 16. listopadu 1989 ulicemi Bratislavy a skandováním žádali demokracii či školskou reformu. Proti jejich akci bezpečnostní složky nezasáhly, na rozdíl od manifestace v Praze, která se konala o den později a která sametovou revoluci odstartovala.

"Strážci komunistických privilegií ještě udělali poslední pokus a přikázali zasáhnout proti demonstraci v Praze. Ale svoboda už se nedala zastavit. Netušili jsme, kolik neduhů minulého režimu pod povrchem euforie změny nakonec přežije, aby ohrožovaly naši svobodu dalších 30 let," napsal list Sme, který na titulní stránce otiskl logo protikomunistického slovenského hnutí Veřejnost proti násilí (VPN), což byla obdoba českého Občanského fóra.

Podle Sme svoboda není dědičným právem a žádná generace ji nedostane hotovou. "Pokud se jí přestaneme věnovat, tak nám ji mocí a korupcí nakažení jednotlivci unesou," uvedl.

Kulatému výročí sametové revoluce věnoval zvláštní přílohu i nejčtenější slovenský list Nový čas. Otiskl kromě jiného dobové fotografie, text prvního letáku VPN a také srovnal vývoj cen zboží a platů.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad Slovensko Komunismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy