Něžná revoluce převrátila všechno naruby, píše slovenský tisk k výročí 17. listopadu

Před 30 lety přišla na Slovensko svoboda a demokracie, komunistický režim v tehdejším Československu se v roce 1989 začal hroutit během demonstrací, které odstartovali studenti, napsal dnes slovenský tisk ke kulatému výročí takzvané sametové revoluce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bratislavský hrad
doporučujeme

"Svoboda a demokracie daly obyvatelům země skutečná lidská a politická práva. Dnes je vnímáme jako samozřejmost," napsal list Pravda, který k výročí událostí listopadu 1989 také přinesl ve svém vydání zvláštní přílohu.

Největší chybou za 30 let po sametové revoluci, která na Slovensku nese přívlastek "něžná", je podle listu patrně skutečnost, že se rozplývají ideály a hodnoty. "Něžná revoluce převrátila všechno naruby. Nic lepšího jako to, co přinesla, jsme ovšem na Slovensku dosud neměli," uvedla Pravda.

"Socialistický režim se začal hroutit během studentských listopadových demonstrací. První začali s protestem mladí v Bratislavě, ale málokdo o nich věděl," napsal list Plus Jeden deň k průvodu asi dvou stovek studentů, kteří prošli 16. listopadu 1989 ulicemi Bratislavy a skandováním žádali demokracii či školskou reformu. Proti jejich akci bezpečnostní složky nezasáhly, na rozdíl od manifestace v Praze, která se konala o den později a která sametovou revoluci odstartovala.

"Strážci komunistických privilegií ještě udělali poslední pokus a přikázali zasáhnout proti demonstraci v Praze. Ale svoboda už se nedala zastavit. Netušili jsme, kolik neduhů minulého režimu pod povrchem euforie změny nakonec přežije, aby ohrožovaly naši svobodu dalších 30 let," napsal list Sme, který na titulní stránce otiskl logo protikomunistického slovenského hnutí Veřejnost proti násilí (VPN), což byla obdoba českého Občanského fóra.

Podle Sme svoboda není dědičným právem a žádná generace ji nedostane hotovou. "Pokud se jí přestaneme věnovat, tak nám ji mocí a korupcí nakažení jednotlivci unesou," uvedl.

Kulatému výročí sametové revoluce věnoval zvláštní přílohu i nejčtenější slovenský list Nový čas. Otiskl kromě jiného dobové fotografie, text prvního letáku VPN a také srovnal vývoj cen zboží a platů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama