Nitra je epicentrem nákazy. Slovensko zpřísní restrikce na jihu země, nasazena armáda

Obyvatelé jihoslovenského okresu Nitra, kde žije kolem 160.000 lidí, budou moci od příštího týdne jezdit do práce nebo do přírody jen v případě, že se prokáží negativním výsledkem testu na koronavirus. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Igora Matoviče v souvislosti s rychlým šířením infekce v krajském městě Nitra a v jeho okolí.

Ilustrační foto
doporučujeme

V regionu se konci tohoto týdne uskuteční hromadné testování obyvatel na koronavirus, které pak bude ještě dvakrát opakováno. V Nitře má svůj závod například britská automobilka Jaguar Land Rover, která bude své zaměstnance rovněž testovat.

"Budeme testovat v okresu Nitra nejbližší tři týdny. Ve velkých fabrikách začneme ve čtvrtek. Do této operace se vkládá armáda a bezpečnostní složky, bez nich by to nešlo," řekl novinářům po jednání vlády primátor Nitry Marek Hattas.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí doplnil, že dodržování zmíněného zákazu vycházení bude kontrolovat policie.

V nitranském okresu počet nových případů nákazy koronavirem za jeden týden překročil hranici 1000 infikovaných v přepočtu na 100.000 obyvatel. Vytížené fakultní nemocnici v Nitře pomůže asi 40 kilometrů vzdálená nemocnice v Galantě, která bude určena jen pro pacienty s covidem-19.

Podobné omezení volného pohybu lidí v souvislosti s koronavirem platilo už loni na podzim ve čtyřech tehdy nejpostiženějších okresech na severním a východním Slovensku. Také tam byli tehdy obyvatelé opakovaně testováni na koronavirus. Spolu s omezením volného pohybu osob to následně přispělo k poklesu nových případů nákazy.

Pětimilionové Slovensko se již několik týdnů potýká se stoupajícím počtem nakažených. Například v úterý zaznamenalo dalších 4959 laboratorně potvrzených nových případů infekce, což je třetí nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Kromě toho v úterý s pozitivním výsledkem skončilo 6601 méně přesných antigenních testů.

Bratislava v reakci na zhoršující se epidemickou situaci zareagovala novými omezeními, odborníci ale požadovali ještě přísnější karanténní opatření. V současnosti v celé zemi platí kromě jiného zákaz vycházení, který má ale na dvě desítky různých výjimek. Na obyvatele Nitry a okolí bez negativního výsledku testu na koronavirus se bude vztahovat jen několik z nich.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

EK doporučila další cestovní omezení pro vysoce rizikové země

25.01.2021 18:21 Lidé cestující ze zvláště rizikových států Evropské unie by měli vyjíždět do zahraničí pouze v…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

EU se na sankcích za Navalného neshodla, Borrell poletí do Moskvy

25.01.2021 16:03 Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama