Nizozemí má poprvé přes 5000 nakažených za den, soud zrušil částečnou uzávěru Madridu

V Nizozemsku přibylo za poslední den téměř 6000 nových případů nákazy koronavirem, což je nový rekord. Informoval o tom nizozemský institut veřejného zdraví RIVM.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Tempo šíření viru v populaci se v posledních týdnech nepřetržitě zvyšuje a 17milionová země patří ke státům, které mají v Evropě jeden z nejvyšších podílů infikovaných na 100.000 obyvatel, uvedla agentura Reuters.

Ve středu nizozemské úřady hlásily 4994 pozitivních testů, dnes je to 5831. Celkem se od začátku epidemie virus SARS-CoV-2 prokázal už u více než 150.000 lidí.

List De Telegraaf upozornil, že hranici 100.000 nakažených Nizozemsko překročilo 23. září, na dvojnásobný počet potvrzených případů se nejspíš dostane už příští týden.

V nemocnicích je nyní více než 1000 lidí s těžkým průběhem nákazy. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse přes 6500 pacientů nemoci covid-19 podlehlo.

Madridský soud dnes zrušil nařízení španělské vlády, na základě kterého metropole a dalších devět satelitních měst vstoupily kvůli špatné epidemické situaci do částečné uzávěry. Dal tak za pravdu madridským regionálním úřadům, které nařízení centrální vlády rozporovaly. Informovaly o tom list El País a agentura Reuters.

Na základě opatření ministerstva zdravotnictví madridské úřady minulý pátek zavedly omezení volného pohybu osob. Lidé podle něj nesmí opustit obvod své obce, s výjimkou cesty za prací, školou či lékařem.

Nařízení však odmítla šéfka regionální vlády Isabel Díazová Ayusová, podle které částečná uzávěra ohrozí ekonomiku v regionu. Zdravotnický resort podle ní navíc nemá k zavedení takové restrikce potřebné pravomoci, což dnes potvrdil madridský soud. Opatření označil za "vměšování úřadů do základních občanských práv bez potřebného mandátu".

Centrální vláda se proti rozhodnutí soudu může odvolat. Ministr zdravotnictví Salvador Illa v první reakci uvedl, že rozsudek ještě neměl čas prostudovat.

"Učiníme taková právní rozhodnutí, která nejlépe ochrání veřejné zdraví. Jsme si jisti, že autonomní oblast Madrid bude s naším přístupem souhlasit. Nejde nám o nic jiného, než o zdraví občanů," prohlásil Illa před parlamentním výborem.

Restrikce v Madridu sice od minulého týdne platí, nejsou však zatím vymahatelné. Region za dva týdny do středy v průměru evidoval 741 potvrzených případů koronaviru na 100.000 obyvatel, uvádí WHO. Více jich má v Evropě pouze Andorra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Itálie a Španělsko hlásí přes 10.000 nově nakažených. Francie už 20.000

20.10.2020 22:14 Itálie a Španělsko dnes ohlásily přes 10.000 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

20.10.2020 21:16 Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí…

Další dezinformace padla. První vlna covidu zvýšila počet mrtvých

20.10.2020 20:48 Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170.000 více mrtvých, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama