Nizozemí žádá Rusko o vydání doněckého separatisty Cemacha, šanci na úspěch nemá

Nizozemsko požádalo Rusko o vydání Volodymyra Cemacha, muže podezřelého z podílu na sestřelení malajsijského dopravního letadla nad východní Ukrajinou v létě 2014. Někdejší povstalecký velitel z Donbasu byl v sobotu mezi 35 vězni, které Ukrajina vydala Rusku výměnou za 35 Ukrajinců vězněných v Rusku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
doporučujeme

Podle ukrajinského tisku Nizozemsko nejednou jednalo o Cemachově osudu s ukrajinskými úřady a trvalo na tom, že vzhledem k vyšetřování letecké katastrofy nad Donbasem nemůže být součástí výměny vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Nizozemské žádosti ale zůstaly nevyslyšeny a Cemach, byť se zpožděním, byl do seznamu vězňů určených k výměně zahrnut.

zdroj: YouTube

Ještě před odletem do Moskvy Cemacha naposledy vyslechli vyšetřovatelé, oznámil dnes v Haagu nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Potvrdil zároveň, že Nizozemsko Moskvu požádalo o Cemachovo vydání. Žádost ale nejspíš zůstane bez reakce.

Cemach, rodák z Donbasu, má sice podle dostupných informací ukrajinské, nikoli ruské občanství. Důraz, s nímž Kreml požadoval jeho zařazení do výměny, ale svědčí o tom, že v Moskvě nalezne bezpečné útočiště.

Šestapadesátiletý Cemach působil jako velitel protivzdušné obrany takzvané Doněcké lidové republiky. Hned v roce 2014 se aktivně zapojil do bojů na straně proruských povstalců, letos v červnu ho ukrajinské komando při tajné operaci eskortovalo z Donbasu. V Kyjevě byl obviněn z terorismu, ale vyslýchán byl hlavně jako možný svědek, ne-li jeden z pachatelů, katastrofy malajsijského boeingu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál? Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, oznámil Cameron

16.09.2019 03:30 Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení…

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama