Nizozemí žádá Rusko o vydání doněckého separatisty Cemacha, šanci na úspěch nemá

Nizozemsko požádalo Rusko o vydání Volodymyra Cemacha, muže podezřelého z podílu na sestřelení malajsijského dopravního letadla nad východní Ukrajinou v létě 2014. Někdejší povstalecký velitel z Donbasu byl v sobotu mezi 35 vězni, které Ukrajina vydala Rusku výměnou za 35 Ukrajinců vězněných v Rusku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
doporučujeme

Podle ukrajinského tisku Nizozemsko nejednou jednalo o Cemachově osudu s ukrajinskými úřady a trvalo na tom, že vzhledem k vyšetřování letecké katastrofy nad Donbasem nemůže být součástí výměny vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Nizozemské žádosti ale zůstaly nevyslyšeny a Cemach, byť se zpožděním, byl do seznamu vězňů určených k výměně zahrnut.

zdroj: YouTube

Ještě před odletem do Moskvy Cemacha naposledy vyslechli vyšetřovatelé, oznámil dnes v Haagu nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Potvrdil zároveň, že Nizozemsko Moskvu požádalo o Cemachovo vydání. Žádost ale nejspíš zůstane bez reakce.

Cemach, rodák z Donbasu, má sice podle dostupných informací ukrajinské, nikoli ruské občanství. Důraz, s nímž Kreml požadoval jeho zařazení do výměny, ale svědčí o tom, že v Moskvě nalezne bezpečné útočiště.

Šestapadesátiletý Cemach působil jako velitel protivzdušné obrany takzvané Doněcké lidové republiky. Hned v roce 2014 se aktivně zapojil do bojů na straně proruských povstalců, letos v červnu ho ukrajinské komando při tajné operaci eskortovalo z Donbasu. V Kyjevě byl obviněn z terorismu, ale vyslýchán byl hlavně jako možný svědek, ne-li jeden z pachatelů, katastrofy malajsijského boeingu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemí se kaje. Premiér Rutte pronesl historickou omluvu Židům

26.01.2020 19:18 Nizozemský premiér Mark Rutte se dnes jménem vlády omluvil za selhání státních úředníků, kteří…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 19:03 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Bude Salvini triumfovat? Regionální volby mohou vyústit v pád vlády

26.01.2020 17:40 Ve dvou italských regionech se dnes konají klíčové regionální volby. Své místní zástupce volí…

Symbol nacistických zvěrstev. Tábor Osvětim byl peklo na zemi, a to doslova

26.01.2020 17:21 Tábor Osvětim (německy Auschwitz) byl na rozkaz druhého muže nacistického Německa, šéfa jednotek SS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama